Wpis z mikrobloga

Cześć,

staram się wypełnić PIT 38 w związku z dochodem z krypto, ale nie mam pojęcia jak to wypełnić żeby zapłacić podatek od sprzedaży, jednocześnie podając realne koszty zakupu. Sytuacja wygląda tak, że w 2023 r sprzedałem małą część posiadanych BTC (ok. 2900zł kosztu i ok 4600 zł przychodu) gdzie realnie wydałem ok 100tys. na zakup (reszta BTC jest na portfelu). Chciałbym wykazać w PIT, że zarobiłem te 1700zł, ale jednocześnie poniosłem koszty, które będą mi potrzebne do obliczenia dochodu w tym/następnym roku. Podając przychód 4600 i koszt 2900 oraz ostatnią pozycję 100tys, nie wylicza mi podatku do zapłaty. Jedyną opcją jest niepodawanie tej ostatniej rubryki i wtedy oczywiście wszystko ok, ale wolałbym uwzględnić te koszty co by nie mieć problemów w późniejszym czasie.
Jak to rozgryźć?

#bitcoin #podatki
yareae - Cześć,

staram się wypełnić PIT 38 w związku z dochodem z krypto, ale nie ma...

źródło: Zrzut ekranu 2024-03-10 213423

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@yareae Jak kiedyś kupowałeś za 100 k to też trzeba było to wpisać w koszty wtedy w rubrykę 35, dzięki czemu teraz mógłbyś wpisać te 100k w rubrykę " Koszty poniesione w latach ubiegłych.. W poz. 36, Jeśli tego nie zrobiłeś, to. Czynny żal, i korekta zeznania za rok w którym kupowales za 100k, przechodziłem przez to.
  • Odpowiedz
  • 0
@adamcarlambo: dzięki za odpowiedź. Kupowałem na początku 2023, także to ciągle poprawny rok. Jak wpiszę, że moje koszty w rubryce 35 to 100tys. i przychód na poziomie 4,6tys. to nie wylicza mi podatku (bo tak jakby jestem stratny 95tys). W moim rozumieniu to powinno być tak, że podaję przychód 4,6tys, koszt 2,9tys. i gdzieś dodatkowo te 100tys. pomniejszone o 2,9tys. jak koszt na poczet następnych lat. Jak podam w rubryce 34=4,6tys,
  • Odpowiedz
@yareae wpisujesz wszystkie koszty czyli te około 100k w rubryce 35. Przychod, wszystko to co sprzedałeś do Fiat, czyli euro/pln te 4600, i wylicza Ci stratę/koszt 100k-4600= 95400pln straty, podatku do zapłaty 0pln, Będzie rok następny PIT za 24rok rozliczamy w 25, to wpisujesz w rub. 36 koszty poniesione w latach ubiegłych i tam te nie rozliczone 95400pln, i będziesz mógł sobie sprzedać btc do tej kwoty bez podatku
  • Odpowiedz
  • 0
@adamcarlambo: trochę tego nie rozumiem. Jeśli zainwestuję 10 zł na giełdzie i kupię 10 akcji a następnie sprzedam 5 akcji za 10 zł to zarobiłem 5zł i muszę od tego zapłacić podatek. Także w PIT miałbym podane 10zł przychodu oraz 5zł kosztów. Odnosząc to do twojego przykładu, to tak jakbym wpisał 10 zł jako przychód oraz 10zł jako koszt (bo tyle właściwie zainwestowałem). Idąc tym tokiem, mogę odwlekać podatek 5 lat
  • Odpowiedz
@yareae Dokładnie tak możesz odwlekać w nieskończoność, dopóki suma przychodu nie przekroczy sumy kosztów. Dopiero nadwyżka przychodu, po odjęciu kosztów staje się dochodem do opodatkowania 19%.

Mam mniejsze doświadczenie w rozliczaniu akcji, krypto oddzielny rynek i się rozlicza osobno.

Niektórzy jeszcze robią tak: załóżmy że mają zyski wypłacone już do PLN i jeśli tak zostanie do 31 grudnia to będą musieli zapłacić podatek. Jeśli mają dochód i wolne środki przed sylwestrem, to
  • Odpowiedz