Wpis z mikrobloga

109 + 1 = 110

Tytuł: Książę
Autor: Niccolò Machiavelli
Gatunek: publicystyka literacka, eseje
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 978-83-62304-17-2
Tłumacz: Magdalena Bugajska
Wydawnictwo: StudioEMKA
Liczba stron: 120
Macie takich znajomych co #!$%@?ą o makawielizmie ale nie wiedzą o co chodzi? No cóż, to ja już o tym #!$%@?ę ale przynajmniej wiem o czym :)

Pisząc poważnie, to jest kanon!
Czyta się to niesamowicie szybko bo audiobook to tylko 4h. Nie zestarzało się za bardzo. Zamień księstwo na "korporacja" i sprzedawaj jako self help za miliony monet.
Samo powiedzenie "Cel uświęca środki" streszcza całą lekturę, ale poza tym, że czasem trzeba być #!$%@?, to jest w tym pewna ponadczasowa prawda o naturze i ludzkim zachowaniu. Jako, że niedawno przesłuchałem też świetne "the status game" to podam przykład który w obu książkach będzie przedstawiony z innej perspektywy:

Książe (piszę z głowy, to nie jest dokładny cytat)
-Karać trzeba surowo i od razu. Nie można kary rozkładać w czasie, bo ukarany będzie czuł ten żal bardzo długo co może powodować chęć zemsty

The status game:
Żaden człowiek nie jest w stanie znieść, znaczącego poniżenia. Mówiąc wprost, utrzymywanie kogoś w takim stanie spowoduje, że będzie próbował ten status odbudować, choćby poprzez zemstę.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #publicystykaliterackabookmeter #esejebookmeter
TheHamlet - 109 + 1 = 110

Tytuł: Książę
Autor: Niccolò Machiavelli
Gatunek: publicys...

źródło: 352x500

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@TheHamlet: Kocur.

Żaden człowiek nie jest w stanie znieść, znaczącego poniżenia. Mówiąc wprost, utrzymywanie kogoś w takim stanie spowoduje, że będzie próbował ten status odbudować, choćby poprzez zemstę.


Edit: Warto ten cytat odnieść do Palestyny, ale nie tylko.
Edit1: A miałem nie politykować:) ech
  • Odpowiedz