Wpis z mikrobloga

Witam. Planuje założenie PV. Mam dom z płaskim dachem(membrana). Czy obecnie i patrząc na przyszłość, bardziej opłaca się ustawienie konstrukcji na południe czy na wschód/zachod ? Może zużycie domu to około 7600kwh/rok. Jaka instalacje planować. Maksymalnie mogę zabudować około 12kWp. #fotowoltaika #pv #oze
  • 13
  • Odpowiedz
@Lubisz_to_s nadal na południe ale może za 2-5 lat zmieni się na wschód-zachód. Zależy od autokonsumpcji

Stawiaj maksa, ja zamontowałem 8.5kWp gdy zużycie miałem 7.5-8MWh, teraz dostawiamy 13.5kWp bo zużycie mi wzrosło do 17MWh rocznie ( dodatkowe sprzęty w domu+ auta elektryczne)
  • Odpowiedz
@Lubisz_to_s: przy obecnych cenach paneli wal pod korek na południe paneli i falownik 10kW, maj-wrzesień prąd za darmo od 7 do 19. 8000 kWh i jakieś 20% autokonsumpcja w tym okresie, reszta na konto.
  • Odpowiedz
@zibizz1: masz jakieś dane przebieg/zużycie? Ile z tego to pv? Kiedy ładujesz? Po termomodernizacji będę miał nadwyżkę i się zastanawiam nad elektrykiem do kręcenia wokół komina.
  • Odpowiedz
Ja bym robił wschód, zachód.(a może wschód, południe, zachód?) Na nowych zasadach trzeba maksymalizować autokonsumpcję. Baterie to moim zdaniem must-have.
  • Odpowiedz
Baterie to moim zdaniem must-have.


@Gandzia_pl: trzeba sobie policzyć, żywotność baterii 5kWh to 20MWh, przy koszcie 7500 netto (jak sam montujesz), daje to 7500/20000=0,375zł/kWh

Jak firma ci zamontuje to będzie na pewno drożej. Do tego dodajesz cenę sprzedaży za energię która byś sprzedał zamiast zmagazynować.
Na koniec porównujesz to z ceną zwykłego zakupu energii.
  • Odpowiedz
Ja bym robił wschód, zachód


@Gandzia_pl: W zimę słabo to ciągnie ale można nadrobić ilością na dachu płaskim. Zależy co chce się uzyskać. Zrobiłem sobie na garażu z dachem płaskim wschód zachód 19 stopni, bo tylko coś takiego maksymalizowalo ilość paneli na powierzchni i wyglądało jako tako. Ciężko by mi było tam zrobić na południe, ze względu na długość dachu.
Dziś jakbym stawiał kolejne, to prawdopodobnie spiął bym stringi do jednego
  • Odpowiedz