Wpis z mikrobloga

Cześć, podłączam sobie skrzynkę rozdzielczą w domu jednorodzinnym i szukam wyłącznika różnicowoprądowego.
Z tego filmiku dowiaduję się, że lepiej wziąć wyłącznik o wyższym dopuszczalnym natężeniu (prądzie znamionowym) niż będę miał wyłączniki nadprądowe, bo to i tak tylko mówi o tym czy się on ewentualnie zepsuje jak za duży prąd popłynie, więc planuję wziąć 40A
To nad czym się zastanawiam to parametr Znamionowa zdolność wyłączania - czym on jest, jaka jest różnica pomiędzy różnicówką 6kA a różnicówką 10kA

Dodatkowo mam pytanie a'propo wyłącznika izolacyjnego/wyłącznika głównego - skoro i tak wszystko będzie podłączone do ogranicznika przepieć, to po co jest wyłącznik główny? Jeśli przestawię wajchę na ograniczniku przepięć, to tak jakbym przestawił wajchę na wyłączniku głównym - nigdzie prądu nie będzie
#elektryka #budowadomu
  • 5
@smokzabojcaludzi: do mieszkaniówki wystarczy 6 kA, większy prąd nie popłynie przy pełnym zwarciu bo za daleko jest do transformatora.

Co masz na myśli pisząc "wajchę ograniczniku przepięć"? Rozłącznik izolacyjny ma większą przerwę izolacyjną niż nadprądówki
@slavkowsky:

Rozłącznik izolacyjny ma większą przerwę izolacyjną niż nadprądówki


oznacza to, że przy "wyłączonym ograniczniku przepięc prąd nadal może popłynąć, ale przy wyłączonym wyłączniku głównym prąd ma praktycznie zerową szansę "przepłynięca"?

Ogólnie chodzi mi o to, że po co jest wyłącznik główny, skoro i tak mamy połączenie
wyłącznik główny -> ogranicznik przepięć -> różnicówki itp
to jeśli "wyłączę" ogranicznik przepięć (czyli jego wajchę dam na dół), to uzyskam ten sam efekt
@slavkowsky: i jeszcze wracając do tego 6kA - 10kA, to czy wybierając 10kA do domu narażam się na coś względem 10kA? widzę że różnica w cenie to 60zł (6kA droższe od 10kA), a przy trzech (3 fazowa instalacja) + różnicówka 3 fazowa da mi różnicę ponad 200zł
@smokzabojcaludzi: im więcej kA ma tym lepiej, jak tańsze to bierz 10 kA.

O jakim modelu ogranicznika przepięć piszesz który to ma jakiś wbudowany rozłącznik? Znakomita większość ograniczników nie ma w sobie żadnych wajch