Wpis z mikrobloga

Cześć, kilka lat temu wpłaciłem kilka stówek na giełdę #binance i tak sobie tam leżały. Teraz wszędzie gadają o krypto, więc wszedłem zobaczyć jak tam, a tu wzrost o ponad 100% w stosunku do tego co było. Chciałbym to wypłacić na konto bankowe, ale mam #jdg. Ktoś jest w takiej sytuacji?

Z tego co wyczytałem; podatek 19% płacony na koniec roku w zeznaniu rocznym. Nie trzeba płacić zaliczki na podatek + krypto są zwolnione z VATu, a sama kwota zarobiona z krypto nie podchodzi pod kwotę wolną.

Czy dobrze rozumiem, że po prostu wypłacam na konto i mam w nosie? Dopiero na koniec roku muszę napisać w zeznaniu, że mam z "innych źródeł" dochód np. 900zł i od tego liczyć 19%? Ta kwota podatku jest tak jakby "obok" normalnego podatku dochodowego, który płace?
#kryptowaluty
  • 11
@Zoltafik tak, w picie wpisujesz w miejscu na dochód ze sprzedaży walut cyfrowych. Ale powinieneś zapłacić podatek tylko od zysku a nie od dochodu. Gdybys kilka lat temu zgłosił koszt nabycia, to by się tak dało.

Może jeszcze da raze złożyć korektę jeśli Ci się chce dla tych paru złotych.
  • 1
Może jeszcze da raze złożyć korektę jeśli Ci się chce dla tych paru złotych.


@gdi2: Nie chce mi się, bo wtedy jeszcze nie miałem firmy, a to i tak zmniejszyłoby podatek o jakieś 40zł ;)
  • 0
Jeśli przejdziesz teraz do FIAT


@token: Czytam i oglądam teraz na yt co to ten "FIAT", ale na razie nie kumam. Jest to jakiś środek płatniczy, ale nigdy o takim nie słyszałem.

W każdym razie chyba na razie się pobawię tymi krypto. Teraz kupiłem na górce (typowy wykopek XD) trochę tego Bonk'a i chcę potrzymać kilka godzin i potem znowu wrzucić to na ETH, dobry pomysł? Tak się robi?

Chodzi mi
  • 0
Fiat currency to waluty fiducjarne, oparte na wierze. Dolary, euro, złotówki, funty i tak dalej.


@gdi2: Tak, już finalnie skumałem, w filmie, którym oglądałem na yt koleś to później wytłumaczył. Dzięki :)
@Zoltafik Od czegoś trzeba zacząć, ale patrząc na Twoje zapytania zacząłbym od poczytania onpodstawach a nie pchania od razu pieniędzy na giełdę. Chyba, że na starcie chcesz uczyć sie na błędach.
  • 0
zacząłbym od poczytania onpodstawach


@yaszczur: Jak poczytam, to będę miał taką samą wiedze jak wy - wykopki. A ja nie chce być zawsze na minusie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Zoltafik: skoro transakcji miałeś kilka to u nas zrobisz to darmowo z Binance.
Dobrze opisałeś co już wyczytałeś i dodatkowo:
- podatek od krytpowalut nie sumuje się z innymi podatkami np. z PIT-37. PIT-36L itp.
- nie łączy się również np. strata z krypto z zyskiem z akcji
- deklaracje teoretycznie (taki jest wymóg prawny) należy złożyć nawet jeśli dokonano tylko zakupu. Acz przepis ten wydaje się jest czymś do zmiany.