Wpis z mikrobloga

@x_xRazorx_x:
VPN zestawił tunel pomiędzy komputerami, udostępnianie internetu nie jest domyślne.
Możesz na szybko sprawdzić przez włączenie udostępniania internetu (https://www.partitionwizard.com/partitionmagic/internet-connection-sharing.html) na "serwerze" i dodanie bramy domyślnej w configu

push "route 0.0.0.0 0.0.0.0"

Ale na Windowsie to ogólnie słaba zabawa bo nie serwerowe wersje mają ułomny routing i takie zabawy zwykle napotykają multum problemów. Jeśli ww. nie zadziała to zdecydowanie bardziej polecam zrobić koledze konto na kompie i wystawić RDP (albo
@Aramil:
Właśnie zauważyłem że w configu są już opcje dotyczące udostępniania neta. Więc zostało tylko włączenie "udostępniaj połączenie".
Dla pewności zobacz czy jesteś w stanie pingować usługi internetowe po samym czystym IP (zrób ping z serwera na jakiś host i skopiuj IP do klienta) - ten DNS wygląda dziwnie.
Jak nadal nie zadziała to imho szkoda zachodu na walkę z routingiem w domowym Windowsie.
@Aramil: Dzięki za odpowiedź. Dodałem to z push route do configu i chciałem udostępnić internet ale... jak tylko włączę tą opcję i wybiorę swoją sieć Ethernet to odcina mnie od internetu (screenshot poniżej). Kolega nadal może się do mnie podłączyć, ale też nie ma dostępu do internetu i też nie może nic spingować.

zrób ping z serwera na jakiś host i skopiuj IP do klienta

mógłbyś podpowiedzieć o co chodzi? Normalnie
xxRazorxx - @Aramil: Dzięki za odpowiedź. Dodałem to z push route do configu i chciał...

źródło: sharing

Pobierz
@x_xRazorx_x:
Udostępnij swoje łącze internetowe, a jako "Home" wskaż kartę sieciową VPNu.
Co do "route" to właśnie nie dodawaj, już masz w configu wpis dotyczący przekazania bramy domyślnej, czyli lepszy sposób na to samo.

Co do ping to rzuć np. "ping wp.pl" ze swojego kompa, zobacz na jaki adres IP przetłumaczyło domenę i potem "tracert <ip>" to drugie polecenie pozwoli przy okazji zobaczyć czy pingowało rzeczywiście przez vpn (jednym z przeskoków
@Aramil: Udało się! Znalazłem ten tutorial na redditcie: https://www.reddit.com/r/OpenVPN/comments/81q2q6/guide_how_to_set_up_openvpn_server_on_windows_10/
gdzie właśnie jest napisane to o czym wspomniałeś, czyli by udostępnić internet w właściwościach Ethernetu.
Dodatkowo jest mowa o odpaleniu usługi "Routing and Remote Access", która w moim przypadku była wyłączona. Anyway, wstępnie działa, kolega u siebie widzi moje IP więc jutro się pobawimy.