Wpis z mikrobloga

Życie jest cyfrowe. Dopiero w epoce komputerów, a ogólniej - w momencie wynalezienia techniki cyfrowej zaczęliśmy naśladować naturę w procesie tworzenia i replikacji. Pewnie dla wielu z Was to oczywiste, dla mnie to było wiele lat temu osobistym odkryciem. Istnieją teraz licealne klasy biol-inf, ale spodziewam się, że biologii uczą tam biolodzy z raczej mizernym pojęciem o technice cyfrowej, a informatyki - informatycy z raczej mizernym pojęciem o biologii. Dla tych co na lekcjach biologii spali - krótkie przypomnienie. Kwas DNA (kurde, chyba tylko chemicy wiedzą, czemu to jest nazywane kwasem) to taka podwójna spiralka złożona z dwóch "nici", złożonych z ustawionych w pewnej kolejności zasad azotowych: adeniny, guaniny, cytozyny i tyminy (A, G, C, T). DNA znajduje się we wszystkim, co żyje (a także w tworach, którym biolodzy odmawiają atrybutu życia - znaczy się - w wirusach). Kolejność zasad w obu niciach jest zsynchronizowana tak, że zawsze naprzeciwko A jest T (i odwrotnie), a naprzeciwko G jest C (i odwrotnie). Gdy komórka zawierająca DNA dzieli się na dwie potomne, nici rozdzielają się a każda z nich "dobiera" sobie pasującą komplementarną zasadę, w wyniku czego mamy teraz dwie podwójne spiralki będące identyczne jak ta pierwotna (tak, zdarzają się mutacje, dzięki czemu istnieje ewolucja, ale tym razem nie o tym). Oczywiście kopiowanie A, G, C, T w systemie czwórkowym, który wybrała natura, technicznie różni się od kopiowania 0 i 1 w komputerowym systemie binarnym, ale sama zasada powielania informacji bez strat pozwala się mnożyć: w naturze - życiu, w komputerach - informacji. Rozwój AI tak medialny ostatnio nie byłby możliwy bez zgromadzenia ogromnych ilości informacji służących do trenowania modeli.

I teraz pytania:

1. Czy w innych warunkach (głownie temperatura i ciśnienie) panujących na innych planetach naszego Wszechświata, życie - jeśli gdzieś istnieje - jest także oparte na DNA? Mamy wszak ograniczoną liczbę pierwiastków, mogą się one łączyć w całkiem dużą, ale ograniczoną liczbę związków. Czy da się z tych klocków ułożyć coś innego niż DNA, co również będzie miało możliwość replikacji: ergo bycia cegiełką życia? A może tylko na Ziemi samodzielne rozmnażanie jest nieodłącznym atrybutem życia? Myślący ocean w Solaris Lema nie musiał się rozmnażać, aby żyć.

2. Obecnie sekwencjonowanie ludzkiego DNA nie jest już tak drogie jak kiedyś (pamiętam, jak po wielu latach zsynchronizowanej pracy wielu laboratoriów udało się gdzieś na początku XXI wieku odczytać sekwencję DNA jednego człowieka). Coraz więcej osób funduje sobie takie badanie, choć w interpretacji wyników jesteśmy na początku drogi. Czy wspomniana AI, gdyby ją nakarmić odczytanymi sekwencjami wszystkich przebadanych ludzi pomogłaby znaleźć funkcje genów i ich zależności? A może to już się dzieje? Jeśli tak, rzeczywistość z filmu Gattaca jest bliżej, niż się wydaje.

3. Czy tak jak my tworzymy nowe światy modelując je w kodzie binarnym naszych maszyn cyfrowych, tak - być może - sami jesteśmy czyjąś symulacją - jak Simsy - zakodowaną w czwórkowym kodzie DNA?

4. A może wcale nie jesteśmy symulacją, tylko nośnikiem informacji? Część sekwencji zasad czyli tzw. geny po prostu koduje kolor oczu czy płeć, ale całkiem pokaźna część kodu może wcale o niczym nie decydować - może więc tylko przenosić informację, a my jesteśmy tylko jej przekaźnikami. Czyją informację? Dla kogo przeznaczoną? Wracając znowu do Lema (Golem XIV), cytuję z pamięci:

Przekaz może błądzić, lecz wara przekaźnikom!



#przemysleniapo50 #biologia #informatyka
  • 2
@S0Cool: Nie jestem specem od biologii, ale trochę muszę skarcić za pierwszy punkt.
Nie chce mi się rozwodzić nad każdym akapitem, więc wypowiem się tylko o pierwszym. A pierwsze na co chciałbym w takim razie zwrócić uwagę, to punkt wyjścia, że na innych planetach życie wcale nie musi być oparte na węglu, a na przykład na krzemie, siarce czy fosforze. Odpowiadając zatem na Twoje pytanie - gdzieś indziej mogą mieć zupełnie
@odysjestem A dlaczego chcesz mnie karcić za zadanie pytania? A skoro życie może być oparte na krzemie, siarce czy fosforze, to jak wyglądają oparte o te pierwiastki odpowiedniki zasad azotowych i czy te odpowiedniki także są zdolne do tworzenia podwójnej helisy, czy tworzą inne struktury?