Wpis z mikrobloga

Pytanie do posiadaczy prawa jazdy i biegłych w temacie #prawojazdy #motoryzacja #samochody
Czy dostanę mandat kiedy stojąc na czerwonym świetle zmieniłem pas ruchu, bo na sąsiednim zaświeciło się zielone?

Sytuacja taka sama jak na zdjęciu (w komentarzach), jechałem prosto, stałem w tym samym miejscu co Superb. Zaświeciło się zielone światło na prawym pasie, moje zielone do jazdy prosto nie chciało, więc skorzystałem i zmieniłem pas na prawy.

Nie było nikogo w pobliżu (niebieskich przede wszystkim też nie), droga pusta.

Tak myślę, że w sumie według przepisów nie można przejechać za sygnalizator z czerwonym światłem (czego nie zrobiłem w zasadzie). Jedyne wykroczenie według mnie to przekroczenie pojedynczej linii ciągłej, ale nie wiem czy ktoś będzie dawał #!$%@? o mandat za coś takiego.

1. Czy to zalicza się jako przejechanie na czerwonym świetle?

2. Jeśli tak, to czy mam się srać że ktoś sprawdza regularnie te kamery i będzie mnie chciał udupić?

Co myślicie?
  • 19
  • Odpowiedz
@pytajacy00: przed tobą jest linia warunkowego zatrzymania, która jest powiązana z sygnalizacją. Superb nie zmieni pasa bez przekroczenia jej na lewym pasie, a to jest równoznaczne z naruszeniem czerwonego światła
  • Odpowiedz
@pytajacy00: Nieeee, nikt tego nei sprawdzi na kamerkach. Chodziło mi bardziej, że zaznaczyłes, że na Twoim pasie było czerwone światło do jazdy na wprost, a na prawym zielone, co raczej jest niemożliwe. W Krk jest właśnie kilka takich rozwiązań. Dwa pasy i lewy jest na wprost i w lewo i zawsze są do niego dwa sygnalizatory - do skrętu w lewo i osobny do jazdy na wprost. Jeśli na prawy (do
  • Odpowiedz
@pytajacy00: a linia wyznacza właściwe miejsce zatrzymania się przed sygnalizatorem i trzeba te znaki czytać łącznie.
Wyroki z kamer przejazdu na czerwonym są właśnie za przejazd za linię przy zapalonym czerwonym świetle.
  • Odpowiedz
  • 0
@radziol88: "Zgodnie z par. 95 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 - który jest podawany jako podstawa prawna do nałożenia mandatu na kierowcę który na linię wjechał - wykroczeniem jest tylko wjazd ZA sygnalizator w czasie sygnału czerwonego. "

źródło: https://anuluj-mandat.pl/post/bezprawny-mandat-za-wjechanie-za-linie-p-14-przed-swiatlami
  • Odpowiedz