Wpis z mikrobloga

Cześć, zanim się udam z pacjentem do serwisu, zapytam tutaj bo dużo wiecie i może mi podpowiecie co to może być i czy muszę się liczyć z tym, że może być to uwalona karta dźwiękowa.

Pacjent Lenovo Ideapad3. Brak dźwięku, niezależnie czy są podpięte słuchawki przewodowe czy bezprzewodowe, przez zewnętrzne źródło dźwięku działa (TV, po hdmi).

Jakie mogą być możliwe przyczyny tej sytuacji?

Dziękuję z góry za pomoc!

#lenovo #pcmasterrace #komputery #laptopy
  • 12
@Czerwony_Krokodyl:
Postaraj się zainstalować "stare" / oryginalne sterowniki. Win11 ma to do siebie, że przy aktualizacji sterowników, po prostu sprzęt, który mają obsługiwać przestaje działać. Jeśli masz szczęście i rozwiąże to problem. To poszukaj opcji wyłączającej aktualizację sterowników.
@Czerwony_Krokodyl:
Nie wiem jak jest zbudowany Ideapad3. Ale się jeszcze nie spotkałem z laptopem, w którym karta dźwiękowa była wpinana do jakiegokolwiek gniazda na płycie (tak jak ma to miejsce z pamięciami, wifi / bluetooth, modem gsm). Jesteś z nią związany do końca posiadania tego lapka.
Kiedyś były jeszcze karty dźwiękowe na PCMCIA ;) Obecnie na USB, ale wtedy lapek traci na mobilności.

Do jednego z lapków mam podłączoną taką kartę:
@Czerwony_Krokodyl: Jeśli reinstalacja sterowników od karty dzwiękowej wbudowanej (pobrane ze strony producenta) i sprawdzenie, czy jakiś hotkey-mute nie jest naciśnięty - nie pomoże, to najprościej za 1.99$ kupić kartę dzwiękową na usb, i zapomnieć o problemie. Albo jeszcze prościej - używać dzwięku po Bluetooth ;)
@Czerwony_Krokodyl sprawdź jeszcze lapka na Linux Mint w wersji livecd.
Odpadnie grzebanie w windows i od razu po załadowaniu systemu z USB sprawdzisz kartę.
Jak nie zadziała, to układzik ALC do wymiany.
Ten często pada na płytach desktopowych PC.
@Czerwony_Krokodyl: Kolega miał to samo, też jakis tani lenovo 17". Kupił nowy mowil czy go na gwarancje oddawac po po kilku mc stracił dźwięk. Pobawilem sie troche sterownikami i dziala juz ponad rok.

Z tego co pamietam to windows sobie z aktualizacjami pobieral jakies dziwne sterowniki na ktorych dzwiek nie dzialal, trzeba bylo recznie szukac jakiejs starszej wersji.

Jak chcesz to podaj dokladny model, serial laptopa to w wolnej chwili popatrze