Wpis z mikrobloga

Wykopki z podwojnym obywatelstwem. Przy zakupie biletow ktory numer paszportu wpisywac? Wiem, ze wylatujac z UK do Polski okazuje brytyjski paszport w UK i Polski w PL na bramkach. Przy wylocie z Polski okazuje PL paszport w Polsce i brytyjski na wlocie do UK. Ale co zrobic z zakupem biletow? Czy moge miec problem jesli np kupie w polsce bilet z brytyjskim numerem paszportu i na wylocie pokaze strazy granicznej polski paszport? Oczywiscie chcialbym tez uniknac sytuacji gdy w ktorymkolwiek z paszportow mialyby sie pojawic pieczatki.
#uk #obywatelstwobrytyjskie #anglia #emigracja
  • 18
@kwantowykocyk: status się ma, albo go nie ma. Co tu paszport ma do rzeczy. Jaka roznica, czy wrzuca chlopa na bęben z polskiego paszportu, czy angielskiego? Przecież to ten sam czlowiek, bez względu na to którym paszportem się w danym momencie posługuje? Zwłaszcza, że status ma pewnie zdobyty na podstawie polskiego paszportu. Przecież najpierw trzeba mieć status, a potem dopiero mozna starac się o citizenship.
@mirek_wyklety: Prawo do wjazdu trzeba jakoś wykazać na granicy. Jeśli faktycznie na paszporcie ma status to ok ale nic o tym nikt nie wspominał
@motoinzyniere Można ale jeśli chcesz podróżować za granicę to paszport jest potrzebny.

Powtarzam tylko co mi powiedział strażnik graniczny ostatnio. Macie jakieś źródła które mówią że jest inaczej?
@constancel pokazujesz jeden i ten sam paszport przy wyjeździe i wjeździe. Pokazując np. polski paszport przy wyjeździe z UK i brytyjski przy wjeździe do UK, zostaniecie na 100% upomnieni przez straż graniczną. W ich systemie nie będzie w ogóle śladu, że wyjechaliście z UK i będą się wam przyglądać. Pokazujecie ten sam paszport przy wjeździe i wyjeździe.

@nie_lubie_nowego_odtwarzacza @kwantowykocyk @motoinzyniere @mirek_wyklety
@constancel Dla przewoźnika to żadna różnica który podasz, ale później musisz im pokazać dokument który wpisałeś.

Zdobywając obywatelstwo tracisz settled status. W praktyce często nie usuwają albo go usuwają z opóźnieniem, na forach imigracyjnych mówią że ID wraz z certyfikatem naturalizacji wystarczają jeśli nie masz paszportu i już ci zdjęli settled status.
No nie do końca bo wlatując do UK na Polskim paszporcie nie będzie miał żadnego statusu który pozwalałby na pobyt


@kwantowykocyk: co sie dzieje w takim przypadku z tym statusem? Znika? Raz masz obywatelstwo i nagle go nie masz?
Oczywiscie zartuje z tym pytaniem, bo zwyczajnie bzdure napisales.
@constancel lec normalnie na polskim paszporcie w obie strony. To jest sasrany obowiazek strazy granicznej zeby wpuscic obywatela do kraju. Rozumiem ze sie
@mielonkazdzika: Nie znika, ale zwyczajnie do polskiego paszportu nie jest przypisany. Przerabiałem kilka miesięcy temu i straż graniczna powiedziała żeby wjeżdżać na brytyjskim bo na podstawie polskiego nie są w stanie zweryfikować. Czy można się kłócić? Pewnie można bo prawo wlecieć do kraju obywatel ma zawsze ale jak wygląda wykazanie tego że.sie jest obywatelem nie wiem,.pewnie kwit inny który to potwierdza ale po co. Nie łatwiej na 2 paszporty?
@kwantowykocyk: jakos to jednak w systemie jest i nie ma z tym problemu. Mozesz byc obywatelem i nieposiadac paszportu. Sam jestem tu przykladem bo brytyjski paszport wyrobilem sobie jakies 3 lata po otrzymanu obywatelstwa. Zadnego problemu czy to przechodzac przez automatyczne bramki, czy podajac paszport facetowi w budce.
Pozatym o czym my mowimy, przeciez nawet nie trzeba miec zadnego statusu zeby przyleciec do uk. Polacy moga sobie wleciec i przebywac kilka
@constancel wylatując z UK do PL kupujesz bilet na obojętnie jaki paszport. Przylatujesz do PL - pokazujesz polski paszport.
Wylatując z PL do UK kupujesz bilety na brytyjski paszport.
Strażnikom pokazujesz paszport PL. Obsłudze linii lotniczych paszport UK. Po przylocie pokazujesz paszport UK.