Wpis z mikrobloga

Witam, posiadam analogowego PENTAXA P30, przy pogodzie jaką mamy teraz, czyli słoneczny dzień nie zrobię zdjęcia ponieważ w wizjerze miga mi 1000

(największy zakres). Czyli jest zbyt jasno i zdjęcie wyjdzie prześwietlone. Co dokupić, zastosować abym mógł fotografować w pełnym słońcu ?

Posiadam teleobiektyw f/3,5-16 i obiektyw stało ogniskowy f/1,7-16.

#pentax #fotografia #zdjecia #foto #wiosna
  • 7
Osobiście obstawiałbym, że popełniasz jakiś błąd przy ustawianiu aparatu/przesłony. Przy czasie naświetlania 1/1000 i przysłonie 1/8.0 czy 1/11.0, nie mówiąc o 1/16.0 powinieneś móc fotografować naprawdę jasne obiekty. Jeżeli jednak i to nie pomaga, albo zależy Ci na zachowaniu np. wartości przesłony możesz kupić FILTR szary (nie film szary).
też obstawiam, że popełniasz jakiś oczywisty błąd (acz analogami nie zdarzyło mi się pstrykać). Czy w innych warunkach zdjęcia aparat robi normalnie ? Czy jesteś w stanie znaleźć tę granicę gdzie przestanie działać? Może soczewka jest tak uwalona, że przy słońcu jest jednym wielkim blikiem, przez co światłomierz wariuje?

Parametry filmu to czas naświetlania + czułość ISO + wartość przysłony. Masz może jakiś kompakt w pobliżu? Spróbuj zrobić nim zdjęcie z ustawionym
@chester: W mieszkaniu czas naświetlania wynosi ok 250, 125. A gdy świeci słońce to nadal 1000. Bylem właśnie na spacerze i miga 1000. Sprawdzałem klisze czy jest dobrze włożona, ustawiałem w każdej pozycji do pinów i nic nie pomogło. Niestety żadnego kompaktu nie mam przy sobie.