Wpis z mikrobloga

Tworząc "Crane Residence" chcieliśmy połączyć wizję dostosowaną do potrzeb współczesnych mieszkańców ale jednocześnie uszanować historię tego miejsca - zainspirowany oryginalną bryłą budynku projekt światowej sławy architekta subtelnie prowadzi dialog tradycji z nowoczesnością i doskonale wpisuje się w zabytkową tkankę miasta, spełniając jednocześnie wszystkie normy niskoemisyjności i zrównoważonego rozwoju.


#gdansk #architektura #budownictwo #deweloperka #humorobrazkowy #heheszki
Fennrir - Tworząc "Crane Residence" chcieliśmy połączyć wizję dostosowaną do potrzeb ...

źródło: 428599287_801457402009617_4300038955897609495_n

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
Wyspa Spichrzów


@Fennrir: co jest nie tak z wyspa spichrzów? czy w tzw. trojmiescie zawsze jest zesranie jak nastepuje zmiana a nie sołdek stoi az zatonie od zardzewienia? to samo #!$%@? z obc, cale zycie chcieli by mieszkac w altankach jak #!$%@? bezdomni, wyjątkowy styl wyjatkowej dzielnicy oliwa #!$%@? jego mac
  • Odpowiedz
  • 3
co jest nie tak z wyspa spichrzów?

@ja_kasztan
No nie wiem, może to iż rejon który jest widoczny z nadbrzeża starówki i też w sumie historyczny został zabudowany jakąś developerką gdzie "nawiązanie do historii" polega jedynie na spadzistym dachu, a cała reszta jest rażąco współczesna?
https://www.google.com/maps/@54.3503871,18.6574803,3a,75y,137.82h,89.69t/data=!3m6!1e1!3m4!1s260wSn6TRhZmmZ8VVKSfxg!2e0!7i13312!8i6656
Tak ta wyspa wyglądała przed wojną. Nowoczesne zabudowania to są zwyczajne architektoniczne pasożyty - nie dość że same nic nie wnoszą to jeszcze psują odbiór reszty
Fennrir - >co jest nie tak z wyspa spichrzów?
@ja_kasztan
No nie wiem, może to iż rej...

źródło: 40354269_1097169210448132_7124666530003943424_n

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fennrir: Ja się nie zgadzam. Uważam że w mieście jest miejsce zarówno na rekonstrukcje starych budynków jak i na nowy styl budownictwa nawiązujący do historii miasta. Oczywiście nie popadając ze skrajności w skrajność gdzie jest albo jedno albo drugie. Obecny układ mi odpowiada, mam za to problem z budynkami które nijak się mają do okolicy w której powstają co mocno widać na przykład we Wrzeszczu
  • Odpowiedz
  • 1
@Cypherspeed:
W mieście może, ale nie na starówce. Architektura starówek powinna być bezwzględnie historyczna, bez żadnych nowoczesnych plomb i szklanych nadbudówek. Stawianie rażąco współczesnych budynków w historycznych lokacjach ciężko interpretować inaczej jak egocentryzm architekta który projektując mocno kontrastujący z okoliczną zabudową budynek stara się zwrócić uwagę wokół swojej osoby. Oczywiście można gadać o Efekcie Bilbao, ale w ilu przypadkach on działa? Może 1 na 1000 albo i mniej. Bilbao turystycznie zyskało
Fennrir - @Cypherspeed: 
W mieście może, ale nie na starówce. Architektura starówek p...

źródło: Wien_-_Haas-Haus

Pobierz
  • Odpowiedz
@Fennrir: Są w architekturze style, ale rozwija się też fizyka materiałów, wytrzymałość czy termika - można wprowadzać więcej użyteczności budynkom, które historycznie musiały iść na spore kompromisy architektoniczne. Można teraz budować wyżej, więcej przeszklić, budynki będą w dobrej kondycji dłużej, będą cieplejsze, a wnętrza lepiej oświetlone i klimatyzowane. I to jest w porządku.

Są też budynki, którym brak jakiejkolwiek architektury czy ornamentacji, a pełnią rolę czysto utylitarną - płaska ściana, okna,
  • Odpowiedz
  • 0
@Kosedek
Akurat jak najbardziej można budować historyzujące budynki ze współczesnymi udogodnieniami, zresztą większość gdańskich kamienic właśnie taka jest - osiedle mieszkaniowe w nowoczesnym na lata 50. standardzie ukryte za historycznymi fasadami. Nikt nie mówi że kible mają być na korytarzach. Tak samo socrealistyczne osiedla łączyły historyzm z nowoczesnością.
Modernizm IMO za bardzo skupił się głównie na czysto utylitarnych budynkach, maszynach do mieszkania. Za to w obecnej patodeveloperce mamy chyba połączenie najgorszych cech
Fennrir - @Kosedek
Akurat jak najbardziej można budować historyzujące budynki ze wspó...

źródło: z29291191AMP,-Hongkong-Warszawy---czyli-Bliska-Wola-Tower--W-te

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@Russ3l
Złośliwy by powiedział że jest częścią historii. Z reguły ludziom chodzi o Główne Miasto. Ale Wyspa Spichrzów też się powinna była do rejonu starówki wliczać i zostać odbudowana tak by widok na Mołtawę był historyczny (lub przynajmniej imitował). Tymczasem zamiast rekonstruować istniejące ruiny to je często doburzano jak spichlerz "Woli Łeb"
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Gda%C5%84sk_%E2%80%93_spichlerz_Woli_%C5%81eb.JPG
I postawiono budynki ze szklanymi fasadami jak Radisson albo oczojebnej blachy jak Holiday Inn.
https://www.propertydesign.pl/architektura/104/interpretacja_starego_spichlerza_na_nowo_holiday_inn_gdansk_szkicu_rkw_architektur_to_architektoniczny_highlight_wyspy_spichrzow,24386.html

Nie wiem jak można
Fennrir - @Russ3l
Złośliwy by powiedział że jest częścią historii. Z reguły ludziom c...

źródło: 2438521-Zachodnia-pierzeja-Wyspy-Spichrzow-Od-lewej-Spichlerz-Daleka-Droga-Granaria-biale-budynki-Deo-Plaza-kolorowe-elewacje

Pobierz
  • Odpowiedz