Wpis z mikrobloga

Potrzebuję pewnej informacji od osoby znającej się na elektryce/taśmach led. Będę zaraz robił ledy na schodach łącznie to będzie około 18m taśm led 5v o mocy 18w/m (tak wiem powinienem dać 12 albo 24, ale się machnąłem jak zamawiałem). Osprzęt już zakupiłem (wymagane około 324w zasilacz ma 400w). Kalkulując ampery wychodzi przy maksymalnej mocy 65 amperów. I teraz dochodzimy do pytań:
Co ile metrów dodać dodatkowe zasilenie taśm, planuję puścić kilka przewodów 2x1.5mm z tego co czytam to mogę na nich dać maks 16A więc po kalkulacjach wychodzi, że muszę łącznie zasilić przynajmniej 4 razy ten pasek led (raz na wejściu i następnie co 6m) czy to jest dobre założenie czy lepiej dla bezpieczeństwa zasilić to 5 razy co mniej więcej 4.5m

Jak 3 żyłową taśme led adresowalną potnę na 3 kawałki AB, CD i EF, to powinna być połączona B z C, D z E czy można ją połączyć A z C, C z E i dalej przy normalnych kontrolerach (np. https://allegro.pl/oferta/sterownik-sp108e-kontroler-led-argb-ws2812b-ws2811-12865668020) dalej sterować tak jakby były połączone B z C, D z E aby zachować prawidłową kolejność elementów do animacji. Czy może te kontrolery pozwalają na ustawienie które diody są gdzie? Czy można je łączyć równolegle i dalej sterować pojedynczymi diodami? Czy może muszą być łączone szeregowo?

Czy zamiast tradycyjnego przewodu np. ydyp mogę użyć takiego przewodu głośnikowego https://allegro.pl/oferta/polski-kabel-przewod-glosnikowy-2x2-5-cu-ofc-50m-9137965035?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=ps&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_pla_pmax_ps&ev_campaign_id=17958848778&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAuNGuBhAkEiwAGId4agOBpBXxUMp2ym4Ocq808S4mAmRChgCu_stiOPllP9GCN_O30empAxoCYK4QAvD_BwE bo mi nieco zostało, a to ma nawet 2.5mm i z opisu to czysta miedź

Docelowo raczej nie będziemy świecić z maksymalną mocą, ale wolę się zabezpieczyć.

#elektryka #budowadomu #budujzwykopem
  • 10
Co ile metrów dodać dodatkowe zasilenie taśm,


@lobo: w zależności od poziomu jasności, przy maksymalnej spadek będziesz widział w okolicy 3m.

planuję puścić kilka przewodów 2x1.5mm z tego co czytam to mogę na nich dać maks 16A


@lobo: dla bezpieczeństwa przyjmuje się, że 1,5mm2 to 10A, 2,5mm2 to 16A

Jak 3 żyłową taśme led adresowalną potnę na 3 kawałki AB, CD i EF, to powinna być połączona B z C,
@kubapolice: To oświetlenie schodowe więc będzie odpalane na kilka minut + raczej będzie używane na maks 75% mocy (to zweryfikuję później, ale raczej nie będzie mocniej świeciło obstawiam, że pewnie bliżej 50%, ale do obliczeń przyjmuję teraz 75%) więc realnie będzie mniej niż 50A, a każda sekcja będzie miała mniej bo koło 2,7A na metr czyli jak dam co 4m zasilenie to koło 12A na sekcje. Sam zasilacz ma obciążenie maksymalne
@Djelon:

Dopuszczalne wartości obciążalności prądowej dla przewodów miedzianych o izolacji PVC wynoszą: dla przewodu o przekroju 1,5 mm² - 16 A. dla przewodu o przekroju 2,5 mm² - 20 A. dla przewodu o przekroju 4 mm² - 25 A


Raczej 16A nie byłoby problemem, szczególnie, że nie będzie obciążane dłużej niż kilka/kilkanaście minut na raz, ale użyje tego 2.5 co mi zostało to nawet 20A będzie git, ale jak liczę to
@Issac: No to jest maksymalna moc tych ledów na tym dystansie realnie to maksymalnie będzie 160W bo obniżę moc do 50%, ale zakładam przewymiarowanie aby jak np. kontroler zwariuje i da pełną moc nic się nie stało.
z tego co czytam to mogę na nich dać maks 16A


@lobo: przy tak niskim zasilaniu każde pół wolta na wagę złota, dlatego lepiej nie przekraczać 10A na przewód zasilający.

Ale ten przewód to mały pikuś, osobną sprawą są taśmy - ścieżki na nich nie są zbyt szerokie, z pewnością zaś nie są przystosowane do puszczania po nich prądu rzędu 7A, absolutne minimum to 2x gęściej, rozsądnie byłoby nawet 3x gęściej.