Wpis z mikrobloga

Pytanie do specjalistów podatkowych, lub osób, które miały podobną sytuację.

Chodzi o ulgę na dziecko (tak wiem dziecioroby chcą pieniędzy). Moja żona ma dosyć dziwną sytuację, bo:
dochód: 56190 zł
Składki społeczne : 7390 zł

Dochód jest przekroczony o 190 zł gdzie do kwoty dochodu 56000 zł jest możliwe odliczenie ulgi na dziecko.
I pytanie, czy dochód pomniejsza się o składki społeczne? Połowa artykułów na ten temat tak pisze, a połowa o tym nie wspomina i mam troszkę zagwozdkę.
Przy włączeniu rozliczenia na podatki.gov ulga sama się naliczyła po tych dokumentach źródłowych z pitów przesłanych przez pracodawców, tylko nie jestem pewien czy to nie działa tak, że jak wpiszę większą kwotę ( gdzie dochód - składka społeczna dalej będzie przekraczał 56000 zł, a dodam tą kwotę ulgi na dziecko) to czy też system to puści jako, że powinno mi to zwrócić
z góry dziękuję za odpowiedzi!

#pit #podatki #zwrotpodatku #pytanie
  • 4
  • Odpowiedz
@Apollowho Jeśli pozostawaliście przez cały rok w związku małżeńskim i macie jedno dziecko to limit Waszych zarobków się sumuje i wynosi 112000 rocznie. Jeśli razem zarobiliście więcej niż 112000 to te 190 zł małżonki nie ma znaczenia. 56 000 dotyczy sytuacji gdy osoba nie pozostawała w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.
Polecam wspólne rozliczanie, wtedy ładnie Wam zliczy.
  • Odpowiedz
  • 0
@shitman6: ja sam przekraczam limit 112k natomiast żona nie przekracza sama 56k jeżeli od jej dochodu odejmie się składki społeczne. Jeżeli nie odejmie się to przekracza o 190 zł i stąd to pytanie.
To tu też pojawia się drugie. Czy żona może sama na siebie tą ulge przyjąć i czy moje dochody się wtedy nie wliczają pod te 112k?
  • Odpowiedz