Wpis z mikrobloga

czy w #ibkr #interactivebrokers można kupować cząstkowe ETFy czy tylko całe jednostki? bo chciałem inwestować 500zl msc, a teraz widzę, że pojedyncza jednostka SPXS kosztuje w przeliczeniu na złotówki 4k PLN, także #!$%@? kupię xD ofc nie brakuje alternatyw poniżej 500zl, ale i tak kibel, jeśli się nie da

#gielda #etf
  • 12
@powodzenia: @kalkulatorgieldowy: Akcje cząstkowe u brokerów są dostępne tylko dla wybranych instrumentów.
Dla przykładu XTB niedawno wprowadził akcje ułamkowe i też nie działają one w każdym przypadku - https://1892765.fs1.hubspotusercontent-na1.net/hubfs/1892765/omi_specification_tables_PL.pdf

W IBKR wymagana jest odpowiednia duża kapitalizacja i obrót. Ale jak najbardziej jest to możliwe, również w przypadku SPXS, tylko kupowanym na LSE bo tam ma odpowiedni obrót.
@Asceus widzę, że żeby uruchomić ułamkowe transakcje, trzeba w trading permissions zaznaczyć „Global (Trade in Fractions)”

ale jeden z blogerów mówił, że z włączonym smart routingiem etfy mogą być kupowane na wielu rynkach, przez co może być konieczność wypełniania wielu PIT/ZG - dlatego polecał w permissions zaznaczyć tylko jeden kraj, np Niemcy

pytanie czy zaznaczając Global nie odblokowuje sobie wszystkich rynków i nie nastawiam się znowu na ryzyko wypełniania wielu PIT/ZG?
@powodzenia: Mocno utrudniasz sobie życie korzystając z kombajnu inwestycyjnego jakim jest IBKR, do kupowania jednego ETFa za 500zł. IBKR nie jest stworzony do czegoś takiego, jeszcze do niedawna miał wymóg minimalnego depozytu 10k USD żeby otworzyć rachunek, aby odsiać początkujących, może i się otworzyli na nich dla zysku ale to nie znaczy że obsługa IBKR w jakikolwiek sposób została uproszczona/ułatwiona.
@Asceus ale mi zależało żeby inwestować poza Polską, a IBKR jest chwalony na prawo i lewo jako najtańsza opcja. Nawet przy takim BOSSA opłaty za zakup są dużo niższe, darmowe przewalutowanie przy recurring orders itd. Platforma zdaje się mieć wszystko, czego potrzebuje, tylko muszę sobie poprzecierać szlaki i będzie gituwa. Czuję, że jestem jakieś 3 pytania i 3 odpowiedzi od stanu, kiedy będę przelewał tam po 500zl miesięcznie i przestanę o tym