Wpis z mikrobloga

Siema

Proszę o poradę mireczki odnośnie komputera Apple, ale tylko tych, którzy siedzą w tym temacie. Na codzień używam MacBook Air M1 i jest przezajebisty, natomiast zaczynam bawić się muzykę i DAW (z hardware tylko push i midicontroller narazie), trochę blendera, noi edycja filmów na własne potrzeby, tutaj Air M1 już się powoli dusi i głównie przy RAMie. Zaznaczam, że nie szukam sprzętu dla super profesjonalistów, do studia czy czegoś bardzo wymagającego. Po prostu coś wydajniejszego od mojego Macbooka air , ale też za tę kwotę nie chce żeby się okazało, że to będzie za mało. To ma być sprzęt do hobbystycznej zabawy z tymi programami. Waham się między dwoma opcjami. Jedna stacjonarna druga laptop. Najbardziej przy stacjonarnym kusi mnie większa ilość ramu bo 32GB vs 18GB a z tego co widziałem w niektórych testach te sprzęty przy 16GB się dławią i to jest ich główne ograniczenie, szczególnie w programie DAW i pluginach. Niestety rozbudowa MacBooka pro m3 pro do 32gb ram nie wchodzi w grę z racji na kwotę jaką chce maksymalnie wydać. Zastanawia mnie ta kwestia procesorów też M2 max vs M3 pro. Różne testy pokazują różną wydajność. Noi oczywiście w przypadku stacjonarki mam większy dysk. Najbardziej jeśli chodzi o efektywność do tych zastosowań zastanawia mnie różnica w tych procesorach i ilości RAM. Skłaniam się bardziej ku Mac Studio, ponieważ laptop zawsze do zwykłych rodzinnych rzeczy w zupełności. Poniżej omawiane specyfikacje. Czy miał ktoś z Was do czynienia z nimi ? Chyba, że macie jakiś lepszy pomysł niż te które przedstawiłem. Wiem, że poprzednia generacja Macbooka pro m2 max by była spoko, ale to już tylko używane sprzęty.

- Mac Studio M2 Max 12-rdzeniowe CPU, 30-rdzeniowe GPU; 32GB RAM 1GB dysk - cena około 11 500 pln

- MacBook Pro M3 Pro , 11-rdzeniowe CPU, 14-rdzeniowe GPU: 18GM RAM i 512GB dysk - cena ta sama mniej więcej

#apple #macbook #komputery #produkcjamuzyki
  • 27
  • Odpowiedz
@betonowysedes: No to musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy będziesz potrzebował tej mocy również przenośnie. Czy wystarczy Ci jak w razie czego będziesz miał Aira do jakichś szybkich edycji, a główna praca na stacjonarce.
  • Odpowiedz
@betonowysedes mam dokładnie tego maca studio i naprawdę mega rzadko jakiś projekt wykorzysta mi 100%. Kiedy tak się dzieje z reguły jest już 100 śladów, master gdzie mam połowę wtyczek ustawionych na oversamplingu x16. Polecam ogólnie
  • Odpowiedz
@betonowysedes: Mogę powiedzieć coś od siebie, jeśli chodzi o używanie macbooka z M3 Pro, 18 gb ram.
Jeśli głownie będziesz go używał stacjonarnie, to wiedz, że są MEGA problemy z korzystaniem z 2 monitorów zewnętrznych.
9/10 razy, gdy wstaje z uśpienia i ma podłączone monitory one wariują i po prostu wyświetlają nie to co mają - zamiast dwóch monitorów w wersji "rozszerz" pojawia się 1 jako klon.
A czasem w ogóle
  • Odpowiedz
@OrgStJones: Mam bardzo podobny problem z tym swoim Air gdy podłączam pod jeden monitor. Fakt, że różnie jest przy różnych przejściówkach jako, że Air nie ma bezpośredniego złącza do monitora. Ale właśnie taki był mój zamiar jak piszesz, korzystać z 2 zewnętrznych i laptopa cały czas. Czyli 90% czasu byłby wpięty i używany jako stacjonarka. Mam nadzieję, że Mac Studio nie ma tego problemu.
  • Odpowiedz
Mam bardzo podobny problem z tym swoim Air gdy podłączam pod jeden monitor.


@betonowysedes: bo najlepiej kupić monitor z hubem usb-c (vid/audio/ładowanie 65-90w) ja mam della, nawet ipad działa od strzała
  • Odpowiedz
@getin ja mam docka, który do tej pory obsługiwał wszystko plug n play z każdym systemem oprócz MacOS.
A z maczkiem potrzebuje 2 kable teraz - jeden do docka a drugi HDMI a problemy z monitorami zostają
  • Odpowiedz
@MrXavery: ale masz tą samą specyfikację tego Mac Studio M2 maxa czy jakiś rozbudowany ? Ciągle nie mogę znaleźć jednoznacznych benchmarków właśnie M2 max vs m3 pro. Komentarze użytkowników mówią że m2 max w Mac Studio mocniejszy. Z kolei jak patrzę na single core performance to m3 pro wypada lepiej. Tylko w tych benchmarkach nie widziałem jakie konkretnie wersje zestawiają ze soba, ile rdzeni. Bo kupic sprzęt ze słabszym CPU niż
  • Odpowiedz
@MrXavery: szkoda, że nie widać kolejnego Mac studia na m3 to może by cena spadła a tak trzyma sztywno cały czas ponad 10k. Można szukać taniej używki ale bez gwarancji. No nic chyba zostanę przy podstawowej wersji Mac Studio m2 max i to powinno wystarczyć do zabawy.
  • Odpowiedz