Wpis z mikrobloga

Siema

Proszę o poradę mireczki odnośnie komputera Apple, ale tylko tych, którzy siedzą w tym temacie. Na codzień używam MacBook Air M1 i jest przezajebisty, natomiast zaczynam bawić się muzykę i DAW (z hardware tylko push i midicontroller narazie), trochę blendera, noi edycja filmów na własne potrzeby, tutaj Air M1 już się powoli dusi i głównie przy RAMie. Zaznaczam, że nie szukam sprzętu dla super profesjonalistów, do studia czy czegoś bardzo wymagającego. Po prostu coś wydajniejszego od mojego Macbooka air , ale też za tę kwotę nie chce żeby się okazało, że to będzie za mało. To ma być sprzęt do hobbystycznej zabawy z tymi programami. Waham się między dwoma opcjami. Jedna stacjonarna druga laptop. Najbardziej przy stacjonarnym kusi mnie większa ilość ramu bo 32GB vs 18GB a z tego co widziałem w niektórych testach te sprzęty przy 16GB się dławią i to jest ich główne ograniczenie, szczególnie w programie DAW i pluginach. Niestety rozbudowa MacBooka pro m3 pro do 32gb ram nie wchodzi w grę z racji na kwotę jaką chce maksymalnie wydać. Zastanawia mnie ta kwestia procesorów też M2 max vs M3 pro. Różne testy pokazują różną wydajność. Noi oczywiście w przypadku stacjonarki mam większy dysk. Najbardziej jeśli chodzi o efektywność do tych zastosowań zastanawia mnie różnica w tych procesorach i ilości RAM. Skłaniam się bardziej ku Mac Studio, ponieważ laptop zawsze do zwykłych rodzinnych rzeczy w zupełności. Poniżej omawiane specyfikacje. Czy miał ktoś z Was do czynienia z nimi ? Chyba, że macie jakiś lepszy pomysł niż te które przedstawiłem. Wiem, że poprzednia generacja Macbooka pro m2 max by była spoko, ale to już tylko używane sprzęty.

- Mac Studio M2 Max 12-rdzeniowe CPU, 30-rdzeniowe GPU; 32GB RAM 1GB dysk - cena około 11 500 pln

- MacBook Pro M3 Pro , 11-rdzeniowe CPU, 14-rdzeniowe GPU: 18GM RAM i 512GB dysk - cena ta sama mniej więcej

#apple #macbook #komputery #produkcjamuzyki
  • 27
  • Odpowiedz
@MrXavery: no ja tez głównie z zamiarem abletona , final cut noi zobaczymy co dojdzie. Gdyby nie to, że te procesory M są fajnie zoptymalizowane pod te programy do szedłbym w Windowsa pewnie, ale od grania mam konsole więc jeśli gdy odpadają totalnie to lepiej zostać przy Macu. Już mam więcej nawyków z macOS niż Windowsa.
  • Odpowiedz
@betonowysedes robiłem kiedyś porównanie swojego MacBookpro z i3 vs mój stary PC z jakimś amd 6 rdzeniowym i ten sam projekt na abletonie był nie do włączenia na win a na maku śmigał elegancko. Od tamtej pory zostawiam win tylko do gier a wszystko do pracy pro zostawiam na mac.
  • Odpowiedz
@MrXavery: a to jeszcze był z intelem, a teraz z własnymi M procesorami to jest inna bajka jeśli program jest pod niego zoptymalizowany, a jest już prawie każdy z tych większych. Także zgadzam się , w szoku byłem co może mały MacBook Air m1 , myślałem ze będę na nim tylko wykop oglądał a tu się okazuje ze można filmy montować i tez w DAW działać. Ogranicza go tylko 8gb ram
  • Odpowiedz