Wpis z mikrobloga

  • 1
@zaslav: jeszcze dwie wizyty u okulistów mnie czekają, ale dostałem już receptę na okulary, ale z tego co czytam, to na soczewki i tak trzeba inne parametry, więc się jeszcze wstrzymam i skonsultuję
@Ranger: W sklepach patrz na kategorię "soczewki sferyczne" jeśli nie masz na recepcie wypisanej wady z cylindrem.
Czyli najprościej, są to standardowe soczewki jakbyś nie miał astgmatyzmu.

Natomiast patrz na kategorię "soczewki toryczne" jeśli masz astygmatyzm. Oprócz mocy sferycznej, dopisuje się w recepcie tzw. cylinder, czyli ta dodatkowa wada wzroku 90° do tej mocy sferycznej.
Tłumacząc, astygmatyzm jest wtedy gdy twoja naturalna soczewka nie jest okrągła, a ma lekki kształt
@Ranger Przewineły się u mnie kilka lat temu soczewki "Aveo", co widać w sklepie Kodano, mają 2.5 gwiazdki. Ja do nich nie miałem zastrzeżeń - ja bym się nie kierował ocenami na Kodano, a ewentualnie szukał w internecie, co ludzie sądzą o soczewkach. Np. jak wejdziesz w "opinie" na Allegro.
  • 0
@rukh: dzięki, tak, mam właśnie CYL na recepcie na okulary, ale podobno na soczewki te wartości mają być inne, więc czekam na konsultację z okulistą
@Ranger Tak, okulista, wraz z jego przyrządami, będzie musiał dobrać w takim razie moce do soczewek.
Cylinder przy soczewkach, jakie są w sprzedaży, zaczyna się dopiero od "-0.75", i i jego moc wzrasta co pół dioptrii (-1.25, -1.75, ...).
Jak masz przykładowo na recepcie okularowej cylinder -1.0, to oceni czy zaokrągli w dół czy w górę, zależnie też od drugiego oka co ma. Chyba że ma dokładniejsze przyrządy, i wyjdzie że twój