Wpis z mikrobloga

Pod koniec stycznia zostało opublikowane średnie wynagrodzenie z 4 kwartału 2023. Wiec wiadomo dokładnie ile wynosi składka zdrowotna na ryczałcie a zatem kalkulator https://jakipit.pl/ został zaktualizowany na 2024 rok. Dużych zmian nie ma, jakieś kosmetyczne wartości.

Do 20 lutego można jeszcze zmienić forme opodatkowania(dla tych co wystawili faktury w styczniu), do tego dnia mozna takze przejść na płacenie zaliczek na PIT kwartalnie. Do 25 lutego można także przejść na kwartalny VAT. Kwartalne rozliczenie jest wygodniejsze, mniej przelewów do US. Nie polecam jednak tym którzy mają problem z płynością bo co 3 miesiąc trzeba przelac wiekszość wpływów do US.

Jeśli ktoś chciałby przejść na B2B polecam Infakt(reflink ze zniżką)

Jeśli macie pytania dotyczące czegokolwiek to smiało zadawajcie:)

#jakipit #podatki #b2b #programista15k
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zibizz1: cos ci sie #!$%@?, ja mowie o limicie do rozliczenia kwartalnego (tak jak napisalem) a ty o limicie do rozliczania sie ryczaltem:

Kwartalne rozliczenie mogą stosować podatnicy, których otrzymane przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki - w roku poprzedzającym rok podatkowy - nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 200 000 euro. W 2024 roku limit ten wynosi w przeliczeniu na złotówki wynosi 921 820 zł.


Ty mowisz o
  • Odpowiedz
@zibizz1: wklepałem 35k i widzę w tym roku bardzo mała różnica między ryczałt 12%, a ipbox ~85% (co finalnie daje ok 16k/rok), wydaję mi się że tak +5-6k było rok temu. Z czego to wynika?
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Oskariat rzeczywiście, po prostu w dochodowym i VAT na kwartalny trzeba być małym podatnikiem czyli limit 2mln EUR. A na ryczałcie jest inny limit na kwartalne 200k EUR.

Troche lipa bo będę miał 10k mniej w lutym a już miałem podzielona kasę. Przynajmniej VAT zostaje kwartalny
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@glos_zenady masz tam też w lewym górnym rogu przycisk na poprzedni rok. Z roku na rok różnica się będzie zwiększała.
Bo składki społeczne ZUS rosną tak samo, ale zdrowotna inaczej
Na liniowym jest zawsze 4,9% dochodu więc przy tym samym dochodzie będzie taka sama. Natomiast na ryczałcie rośnie co roku hon jest liczona z 4 średniej pensji z 4 kwartału.

Ale wraz z wzrostem dochodu IPBox wcale nie robi się atrakcyjniejszy
  • Odpowiedz