Wpis z mikrobloga

#budownictwo #ogrzewanie #pompaciepla Pytanie do tych którzy mają gruntowy wymiennik ciepła (te rury co się wkopuje w ziemie i w zimie w tych rurach powietrze się ogrzewa i ogrzane jest wpompowywane na budynek). Czy w lutym jak mamy takie temperatury jak teraz od +5 do +9 czy to się sprawdza czy raczej budowa takiego systemu w zimach jakie mamy teraz nie ma sensu? Wg. mnie to już raczej bardziej ekonomiczne jest włączenie grzałki na te kilka dni większych mrozów w roku.
  • 3
@woskrosenie: gruntowy wymiennik ciepła w którym najczęściej krąży glikol sprawdza sie do pompy ciepła bo dzięki prawie stałej temperaturze w zimę działa najwydajniej, dzięki temu wymiennikowi pompa działa z bardzo wysokim COP przez całą zimę.

To samo jest gdy mamy źródełko wody z hydrofora to można to podłączyć do wymiennika i również uzyskamy stałą tęperaturę pracy pompy.

Jeśi chodzi ci o gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to również sprawdza się do wstępnego
@woskrosenie: GWC masz na myśli do rekuperacji? Dobrze zrobiony daje radę, tylko bardzo ważne jest jego wykonanie z głową, bo często później okazuje się że tu jakaś wilgoć się dostaje, tu ktoś źle policzył przepustowość tego wszystkiego.
GWC nie ogrzeje Ci budynku, ono sprawi że wentylacją do domu wpadnie cieplejsze powietrze niż zaciągane bezpośrednio przez czerpnię.