Wpis z mikrobloga

@nokash ze wzorów ze szkoły podstawowej najlepiej. Na prędkość najlepiej.

Prędkość = droga podzielona przez czas.

Czyli potrzebujesz dwóch danych. Jaką drogę pokonują te łopaty i w jakim czasie. Czas zaobserwujesz z zegarkiem w ręce.

Droga takiej łopaty to obwód koła o promieniu o długosci takiej łopaty. czyli że wzoru 2πr
@Zle_Japko spoko. To wszystko wiem. Ale problem w tym że wiatraki mają różne długości łopat mimo to poruszają się z tą samą prędkością. Biorąc pod uwagę dłuższe lub krótsze łopaty wyniki są rozne
@Zle_Japko dłuższą łopatą to inna predkosc. Ale czy krótsza czy dłuższą kręcą się tak samo.
Wyobraź sobie metrową łopatę i 10 metrową łopatę. Obliczenia dla nich dają różne wyniki ale trasę pokonują w tym samym czasie
@nokash no jak nie działa xD sugerujesz że prędkość łopaty to nie jest droga którą pokonała łopata podzielone przez czas w którym pokonała tę drogę? To jakaś nowa fizyka została stworzona dla tych łopat? Ja innych wzorów na prędkość nie znam
@Zle_Japko Ok. Ja dobrze cie rozumiem. I masz rację. Zastanawia mnie jak ugryźć temat o którym mówię. W obu przypadkach obowiązują te same reguły i przy różnych długościach łopat prędkość ich jest ta sama ale obliczając według wzoru daje różne wyniki. Nie umiem tego jakoś ogarn.ac
@nokash przy różnej długosci łopat zmniejsza Ci się obwód koła po którym porusza się ta łopata.
Więc droga maleje. Nie jest możliwe fizycznie żeby przy mniejszej drodze i tym samym czasie okrążenia prędkość była ta sama. Być może nie zauważyłeś że że czas okrążenia łopaty się zmienił.