Wpis z mikrobloga

mireczki jutro będe robił swojego pierwszego hehe NAS'a na starym kompie i tutaj nasuwa się pytanie... chciałbym zrobić z tego router na #pfsense ale jak wiadomo, potrzebne są dwa porty ethernet, płyta główna ma jedno ale mam taki adapter ethernet - usb.. czy jest jakaś szansa, że tym doprowadzę neta do tego mojego wynalazku a wyjdzie net do kompa po prostu z mobo? #nas #komputery
  • 15
@Sony_Toprano: nie, usb na ethernet nie wyjdzie, może trochę pochodzi ale potem będzie sypać błędami. Kup zwykłą na pcie +-50 dorwiesz coś. Co chcesz z tego kompa zrobić? nas czy router i po co? i jak stary komp, jak go odpalisz na 24h to się zdziwisz po miesiącu jak rachunek za prąd przyjdzie. Niestety zabawa w homelab nie jest prosta, o mam kompa to coś z niego zrobię
@mati1990: to zależy miras xD dużo urządzeń ma ethernet przez USB, np. tablety, ultrabooki albo stacje dokujące usb-c i jakoś działają bez błędów. Kwestia doboru chipsetu, stabilności linii 5V i jakości kabla.
@mati1990: omg jak ja nie lubie takich elektrodziarzy, czlowiek pyta czy usb ethernet będzie działało a ktos potrafi wyjechać z tym, ze komputer chodzący 24/7 bedzie UWAGA pobierał prad i rachunki wzrosno XD tak wiem, powinienem pójść od razu do sklepu i kupic nasa za 1500zl zamiast spróbować zrobić cos samemu i się nauczyć czegoś nowego... jezu
@Sony_Toprano: nie, uwierz mi jestem daleko od takich - sam jestem druciarzem z otchłani ale po prostu nawet ja mam próg którego nie przekroczę :D

kupic nasa za 1500zl zamiast spróbować zrobić cos samemu


@Sony_Toprano: i jestem ostatnią osobą co doradzi coś takiego.
pfsense nie lubi adapterów po usb i będzie koszmar ze sterownikami tu będzie największy problem, po drugie po prostu szkoda nerwów.
możesz po taniości coś ulepić i
@Sony_Toprano: nie mówię że całość do wymiany, sprawdź jaką masz platformę może da się podmienić na procka w intelach t na końcu nazwy modelu i tylko na tym obetniesz rachunek o przynajmniej 1/3 nawet do połowy zejdziesz.
@mati1990: no i spoko, dałeś linka wiec zaraz wezmę sie za czytanie. zdaje sobie sprawę z rachunków, ma to działać na i5 6500t więc nie bedzie tragedii z poborem bo to oszczędny całkiem procek a wydaję mi sie, ze na początek zabawy wystarczy w zupełności. ide na olxa szukac karty sieciowej bo tak podejrzewałem, ze taki adapter może nie dac rady do takich rzeczy
@mati1990: ja mam serwerek-NAS który pracuje z dwiema kieszeniami (po dwa dyski każda) i do tego są to macierze RAID1 w btrfs. Dyski oczywiście podłączone po USB 3.0 z UASP. Nigdy nie doszło do jakichkolwiek błędów i/o widocznych przez system, a są to bardziej skomplikowane i zasobożerne transfery niż ethernet 1Gb na linku 5Gbps. Wydajność dysków w porównaniu do natywnego sata - 99%. Serwer pracuje nieprzerwanie od pół roku, poprzedni miał
PozdroPocwicz - @mati1990: ja mam serwerek-NAS który pracuje z dwiema kieszeniami (po...

źródło: IMG_20240202_171405

Pobierz