Wpis z mikrobloga

#prawo #kodekspracy czy jest tu może ktoś biegły w temacie kodeksu pracy? Chodzi mi dokładnie o zatrudnienie u dwóch różnych pracodawców. U jednego UoP u drugiego UZ. Czy istnieje jakiś górny próg zarobków na takiej UZ? Usłyszałem od znajomego że przychód powyżej minimalnej krajowej z drugiej umowy która jest UZ wymaga założenia działalności gospodarczej. W internecie ciężko o rzetelną informację. Ktoś może pomóc rozwiać wątpliwości? #kiciochpyta
  • 8
@bart0: jakieś brednie słyszałeś. Normalnie mając UoP za przynajmniej minimalną z UZ możesz płacić tylko zdrowotne i podatek, żadnych działalności nie musisz zakładać. Wyszukanie tej informacji to 10 sekund szukania w google.
@bart0 Bzdury. Nie ma żadnych limitów, ani wymogów zakładania działalności. Nawet jednego pracodawcy nie musisz w ogóle informować, że pracujesz u innego.
Chyba, że pracujesz jako kierowca, to jedynie limity czasowe cię dotyczą.
Chyba, że pracujesz na działalności nierejestrowanej, to wtedy faktycznie po przekroczeniu określonego przychodu musisz założyć działalność.
  • 0
@sberatel informacje o składkach i podatkach to uzyskałem już przy podpisaniu umowy, więc to wiedziałem. Bardziej chodziło mi właśnie o to czy istnieje ten górny limit zarobków. @epicentrum_chaosu nie prowadzę działalności nierejestrowanej. Tylko UOP i UZ.
@bart0: To jest właśnie patologia polskiego systemu podatkowego, że takiej granicy nie ma, ale US gdy zobaczy na twoje przypływy na konto z UZ czy na podstawie PIT może zaprosić cię do złożenia wyjaśnień czy nie jest to przypadkiem już działalność :). Wtedy może się skończyć nałożeniem na ciebie składek jak od działalności za cały okres w jakim US uzna, że tę działalność wykonywałeś. Info z pierwszej ręki od pani w
  • 0
@Iskaryota u mnie kwota z uz nie przekracza kwoty jaką dostaje na UoP. Zależy od miesiąca, ale oscyluje raczej w granicach minimalnej krajowej. Nie wiem czy mi się opłaca zakładać działalność, bo uz wykonuje tylko dla jednej firmy i często nieregularnie.
@bart0: no to bym to olał i robił tak jak robisz, główny zarobek to UoP a UZ to taka trochę nierejestrowana działalność o charakterze nieregularnym. Oczywiście US zawsze może wetknąć nos w twoje sprawy, zwłaszcza że Zerro dał temu urzędowi pełny wgląd w nasze konta bankowe ;)
  • 0
@Iskaryota nie mam nic do ukrycia, praca jest legalna, wszystko zgodne z prawem. Martwiłem się tylko że jest jakiś faktyczny limit i przysrają się że nie prowadzę działalności. Dzięki za pomoc :)