Wpis z mikrobloga

Którą statystykę se wyznajesz?

Rzucono 9 razy monetą i wypadła reszka. Prawopodobieństwo, że teraz wypadnie orzeł jest:

- takie samo 50% (statystyka klasyczna)
- mniejsze niż 50% (statystyka bayesowska)
- większe niż 50% (jak się to nazywa?)
#inwestycje #statystyka #matematyka

Prawdopodobieństwo orła w 10 rzucie jest:

  • 50% 91.3% (84)
  • > 50% 6.5% (6)
  • < 50% 2.2% (2)

Oddanych głosów: 92

  • 13
@cohontes: to co nazywasz chłopskim rozumem to wartość oczekiwania - kiedyś było o tym na matematyce w klasie podstawowej.

Zaznaczyłem orzeł, ale przy dużej ilości powtórzeń, wartość oczekiwana, że wypadnie reszka czy orzeł jest 0.5.
  • 0
@Impuls94: tak samo jak kurs akcji a jednak Wypopki wierzą, że jak coś rypło to musi się odbić, podobnie jak trader21 który wierzy, że jak akcje wystrzeliły w kosmos to trzeba je shortować xD
@aczutuse: Te intuicję, że "powinien" wypaść orzeł, bo wyrzucenie 10 razy reszki jest mało prawdopodobne można łatwo rozbroić. Wystawczy zastanowić się co jest bardziej prawdopodobne - wypadnięcie reszki 10 razy, czy może 9 razy reszki i następnie orła. Tutaj już chłopski rozum mówi, że w sumie to prawdopodobieństwa są takie same xD
@aczutuse: kurs akcji nie ma nic wspólnego z prawdopodobieństwem czy wartością oczekiwaną. Szukasz analogii totalnie na ślepo.

Kurs akcji opiera się na emocjach i wierze inwestorów, tyle i tylko tyle. Nie ma nic wspólnego z prawdopodobieństwem.
To czy wypadnie reszka czy orzeł to gra prawdopodobieństw. Nie ma nic wspólnego z emocjami.
@aczutuse pytanie "jakie jest prawdopodobieństwo że teraz wypadnie orzeł" ma odpowiedź =50%. Zwyczajnie przyjmuje się że pojedynczy rzut monetą to szanse 50/50. Ale już pytanie "jakie jest prawdopodobieństwo że 9 razy wypadnie reszka a następnie orzeł" ma już o wiele inną odpowiedź.
@cult_of_luna odpowiedzi na pytania "jakie jest prawdopodobieństwo że wypadnie 10 razy reszka" i "jakie jest prawdopodobieństwo że wypadnie 9 razy reszka i 1 raz orzeł (w tej kolejności)" są dokładnie identyczne bo zakladają zestawienie wystąpienie dziesięciu zdarzeń o prawdopodobienstwie 50% i łącznie mając szansę 0,09765625%.
Natomiast jak bierzemy pod uwagę tylko kolejne zdarzenie (bo już wyrzuciliśmy 9 razy reszkę) to każde kolejne ma 50% szans.