Wpis z mikrobloga

Mogę się zgodzić jeśli dotyczy to więźniów politycznych, którzy głodówką chcą zwrócić oczy świata na niesprawiedliwość. Ale jeśli każdy przestępcą będzie się głodził to mamy nie dokarmiać, a później zwalniać ze względu na zły stan zdrowia? Wąsik i Kamiński to przestępcy, którzy mają swojego kumpla prezydenta, który ich mógł w każdej chwili ułaskawić. Ich głodówka to był zwykły cyrk.
wydaje mi się, że pozwolenie na śmierć głodową jest trochę gorsze niż przymusowe dokarmianie. No ale cóż

@SyntaxError_: A pozwolenie komuś na skoczenie z mostu jest gorsze, niż więzienie go w piwnicy? Wolny człowiek ma prawo decydować o swoim życiu, jeśli chce umrzeć, to jego problem. Jeśli o jego życiu i śmierci decyduje ktoś inny, to jest niewolnikiem.
@ibilon: no cóż, to czy masz racje czy nie nie ma specjalnie znaczenia w tym momencie. Póki co prawo w Polsce jest takie, że próby samobójcze w więzieniach straż więzienna musi powstrzymywać. Próby samobójcze przez głodówkę również. Póki się tego prawa nie zmieni to można co najwyżej sobie filozofować o byciu niewolnikiem w systemie
@Bujak: Oni nawet w więzieniu łamali prawo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"Art. 116a. KKW
Zakazy obowiązujące skazanych
5)
odmawiać przyjmowania posiłków dostarczanych przez administrację zakładu karnego w celu wymuszenia określonej decyzji lub postępowania, a także powodować u siebie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, jak również nakłaniać lub pomagać w dokonywaniu takich czynów;"
Amnesty International I Human Rights Watch, uważają, że przymusowe dokarmianie więźniów podczas głodówki jest formą tortur lub nieludzkiego traktowania.


@ziemba1: A Europejski Trybunał Praw Człowieka uważa, że przymusowe karmienie więźnia podczas strajku głodowego nie narusza Konwencji ¯\(ツ)/¯

Skarżący nie zmarł w czasie głodówki, a decyzja o strajku tego rodzaju miała na celu raczej wywarcie presji na organy władzy, a nie popełnienie samobójstwa. Kiedy więzień rozpoczyna strajk głodowy, potencjalne konsekwencje naruszenia art.
via Android
  • 0
@mietek79

W każdym przypadku, organizacje te podkreślają, że przymusowe dokarmianie powinno być stosowane tylko w ostateczności, z poszanowaniem godności i autonomii więźnia, i zgodnie z zasadami etyki lekarskiej.


Czy przywiązywanie pasami więźnia politycznego i wkładanie na sile sondy do ust zapewnia autonomię i jest zgodne z etyka lekarska?