Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (900)

Rosja
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział 23 stycznia, że ​​nie widzi bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji dla żadnego członka NATO, chociaż Sojusz zwiększył swoją czujność, aby zapobiec atakowi. Stoltenberg przypomniał, że członkowie NATO w odpowiedzi na inwazję Federacji Rosyjskiej na pełną skalę na Ukrainie zwiększyli produkcję obronną – nie tylko w celu dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa, ale także w celu wzmocnienia własnych zdolności obronnych.
Źródło

Ukraina
NATO podpisało umowę na zakup 220 000 pocisków artyleryjskich 155 mm, aby nie tylko odbudować rezerwy członków sojuszu, ale także dostarczyć ich część Ukrainie. Agencja Wsparcia i Zamówień NATO zawarła umowę o wartości 1,1 miliarda euro w imieniu Belgii, Hiszpanii i Litwy. Pociski wyprodukują francuska firma „Nexter” i niemiecka firma „Junghans”, ale pierwsze dostawy pocisków artyleryjskich zaplanowano najwcześniej na koniec 2025 roku. Po podpisaniu porozumienia Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że przyczyni się ono do obronności Europy i Ukrainy. Według danych UE Ukraina wystrzeliła od 4 000 do 7 000 pocisków dziennie zeszłego lata, podczas gdy Rosja wystrzeliła 20 000.
Źródło

W zeszłym roku Rosja przeznaczyła łącznie 675 miliardów rubli (7,6 miliarda dolarów) na dotacje dla okupowanych terytoriów Ukrainy. 513 miliardów rubli z budżetu federalnego przeznaczono na dotacje dla władz okupacyjnych obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego Ukrainy. Okupowany Krym miał otrzymać kolejne 162 miliardy rubli. Uzależnienie budżetu administracji okupacyjnej tzw. „DNR” od pomocy federalnej w 2023 r. wyniosło 82% – otrzymała ona 233,9 mld rubli dotacji. Dochody administracji okupacyjnej „LPR” w 81,6% składały się z dotacji federalnych, które na koniec 2023 roku osiągnęły kwotę 188,7 mld rubli. W tym roku władze rosyjskie planują znacznie obciąć dotacje na utrzymanie okupowanych terytoriów – do 430 miliardów rubli (w tym Krym).
Źródło

Film dokumentalny o pierwszych dniach oblężenia Mariupola przez rosyjskich najeźdźców został oficjalnym kandydatem do filmowej nagrody Oscara. Film powstał we współpracy z Associated Press i amerykańskimi dokumentalistami z Frontline. Materiał do filmu został nakręcony podczas pierwszych dni oblężenia Mariupola. Na krótkiej liście tegorocznego „Oscara” znalazł się także inny film o Ukrainie „Skąd i dokąd”, który ukazuje ogólny portret ukraińskich uchodźców, których łączy wspólny cel: znalezienie bezpiecznego miejsca w wirze wojny. Nie znalazła się jednak na ostatecznej liście nominowanych.
Źródło

Białoruś
Białoruś i Iran rozmawiają o rozwoju transportu lotniczego, a także o kwestiach dostaw białoruskich towarów przez irańskie porty. Temat ten był omawiany na spotkaniu Ministra Transportu i Komunikacji Aleksieja Lachnowicza z Ambasadorem Iranu na Białorusi Alizerą Sanei. „Omawialiśmy plany rozwoju transportu lotniczego i stworzenia schematów logistycznych dla dostaw białoruskiego eksportu z wykorzystaniem międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe. Na spotkaniu minister zauważył pozytywną dynamikę współpracy Białorusi i Iranu w dziedzinie transportu w 2023 roku ”. Wśród osiągnięć odnotowano także obsługę lotu do Mińska przez irańskie linie lotnicze Mahan Air. Planowano, że Mahan Air zacznie latać do Mińska w marcu 2023 roku. Jedyny lot odbył się w kwietniu. Na początku tego roku Iran ogłosił, że podróże lotnicze między Teheranem a Mińskiem rozpoczną działalność po rozwiązaniu „problemów technicznych” .
Źródło

Litwa
Rada Obrony Państwa (VGT) zgodziła się na dzisiejszym psoiedzeniu na zakup niemieckich czołgów Leopard 2 dla tworzonej na Litwie dywizji – poinformował Kęstutis Budrys, doradca prezydenta Litwy. „Najefektywniejszą platformą czołgową, spełniającą cały szereg kryteriów postawionych przez Litwę, jest niemiecki czołg Leopard 2” – powiedział Kęstutis Budrys. Więcej w linku.
Źródło

Łotwa
Przed siedzibą rządu stowarzyszenie Wschodzące Słońce (Austošā Saule) protestowało przeciwko importowi i tranzytowi rosyjskich towarów.
Stowarzyszenie podkreśla, że ​​dalszy import i tranzyt rosyjskich towarów jest niemoralny, dlatego żąda działań, aby to powstrzymać. Zdaniem stowarzyszenia rząd uchyla się od odpowiedzialności i dysponuje wieloma narzędziami pozwalającymi na wstrzymanie importu i tranzytu towarów z Rosji. Tymczasem minister rolnictwa Armands Krauze na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Brukseli wielokrotnie wzywał państwa członkowskie UE do podjęcia natychmiastowych działań w celu wprowadzenia zakazu importu rosyjskich produktów rolnych i żywności do UE.
Źródło

Estonia
Trzysta sztuk skradzionych przedmiotów, w tym monety ze starożytności i średniowiecza, zostało przekazanych ambasadorowi Ukrainy w Estonii Maksymowi Kononenko przez minister kultury Heidy Purga. Przedmioty zostały skonfiskowane na przejściu granicznym Luhamaa w południowej Estonii w 2018 r. po odkryciu ich przez celników Kaia Nõlvika i Avo Kütta. Znajdowały się one w pojeździe podróżującym z Rosji do Europy. Dochodzenie wykazało, że przedmioty zostały nielegalnie wydobyte ze wschodnich i południowych części Ukrainy. Wśród zwróconych artefaktów znajdują się złote przedmioty Scytów, którzy w starożytności zamieszkiwali tereny południowej Ukrainy, średniowieczne ozdoby konne oraz starożytne i średniowieczne monety.
Źródło

Polecam:

Jednym z punktów dominujących nad okolicą i bezpośrednio nad dawnym Trójkątem Trzech Cesarzy, czyli miejscem zbiegu XIX-wiecznych granic Prus, Rosji i Austro-Węgier w Mysłowicach jest tzw. Górka Słupecka, zwana też Wzgórzem Kościuszki. Jeszcze w czasach mojego dzieciństwa jednym z punktów rodzinnych spacerów, jak i miejscem zabaw były pozostałości na wzgórzu linii transzei, jak i kochbunkrów, czyli jednoosobowych schronów bojowych z betonu.

Komentarz na naszym portalu dotyczący wniosków z powstania Bałtyckiej Linii Obronnej
Implikacje obrony

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja