Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (899)

Rosja
Rosja przestawiła produkcję zarówno amunicji, jak i czołgów na czas wojny. Pomimo większych trudności w produkcji rakiet, jest jasne, że Rosja nadal ma dostęp do zachodniej technologii niezbędnej do produkcji, powiedziałbyły dowódca Estońskich Sił Obronnych (EDF) Riho Terras. Terras przyznał, że nikt poza Rosją nie wie zbyt wiele o tamtejszym przemyśle zbrojeniowym, ale jasne jest, że nie potrafią produkować własnych mikroczipów. „Obecne sankcje nie działają, co oznacza, że ​​musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby sankcje te zadziałały, i zbadać, jakie istnieją sposoby uniknięcia sankcji” – stwierdził eurodeputowany. Powiedział, że można założyć, że część tej zachodniej technologii dociera do Rosji przez Chiny, przy czym chipy ze sprzętu AGD też się przydadzą. "Zatem – sankcje, sankcje, jeszcze raz sankcje rozwiążą ten problem."
Źródło

Ukraina
Biuro Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego liczy na jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa z Polską. „Mamy nadzieję na jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji z Polską w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie na przykładzie Wielkiej Brytanii” – powiedziała Żółkiew. Według niego będzie to nowy etap w dwustronnych stosunkach Ukrainy i Polski. „Wspólnie sprawimy, że Europa będzie bezpieczniejsza, a Ukraina i Polska wzmocnione razem” – podkreślił wiceszef Kancelarii.
Źródło

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po wynikach spotkania z premierem Polski Donaldem Tuskiem podczas jego wizyty w Kijowie poinformował, że Polska przekaże Kijowowi nowy pakiet broni. „Jest nowy polski pakiet obronny. Doceniamy taką stałą pomoc. Jest nowa forma naszej współpracy na rzecz większej skali zakupów broni na potrzeby Ukrainy – jest to polski kredyt dla Ukrainy” – powiedział Zełenski. „Rozmawialiśmy dziś także z premierem o możliwościach przyszłej wspólnej produkcji broni. Dziękujemy za wsparcie Ukrainy!” – powiedział Zełenski.
Źródło

Od początku wojny na pełną skalę Polska dostarczyła Ukrainie broń i sprzęt o wartości prawie 3,5 miliarda dolarów. Poinformował o tym premier Denys Szmyhal podczas wspólnej narady z Tuskiem w Kijowie. Wyjaśnił, że chodzi o setki czołgów, samolotów, helikopterów, systemów obrony powietrznej, przeciwlotniczych systemów rakietowych, BMP i łodzi, broni przeciwpancernej, artylerii i amunicji. Według niego od pierwszych dni wojny na pełną skalę Polska znajdowała się w czołówce pod względem militarnego wsparcia Kijowa, gdyż rozumiała, że ​​„Ukraina jest dziś tarczą Europy, tarczą przed rosyjskim imperializmem, barbarzyństwem, autorytaryzmem i jak silna będzie ta tarcza, jak silna będzie Ukraina, od tego zależy bezpieczeństwo wszystkich krajów europejskich”.
Źródło

Białoruś
Łukaszenka chce spotkać się z Putinem w formacie jeden na jednego przed Naczelną Radą Państwa Państwa Związkowego. „Będziemy omawiać kwestie fundamentalne. Jeżeli do zaproponowanego porządku obrad będą jakieś uzupełnienia, zgłosimy je bezpośrednio na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwa ” – oznajmił Łukaszenka. Zaznaczył, że spotkanie zaplanowane jest w przeddzień posiedzenia. Głównym tematem spotkania będą zagadnienia integracyjne.
Źródło

Litwa
Wspólne ćwiczenia wojskowe z Polską odbędą się w kwietniu w przesmyku suwalskim – potwierdził prezydent Litwy Gitanas Nausėda. „Od roku odbudowujemy zdolności obronne Polski konkretnie we wschodniej części naszego kraju, tam powstają nowe jednostki, doskonalimy zdolności tych jednostek, które były w Bartoszycach, Grajewie i innych rejonach. przywrócono, udział wojskowy Polski jest wzmacniany, wzmacniana jest także ochrona granic” – powiedział Prezydent RP A. Duda.
Źródło

Łotwa
Jak można było się tego spodziewać, po piątkowej deklaracji ministrów obrony Litwy i Estonii, iż kraje te nie zamierzają wycofywać się z Konwencji Ottawskiej o zakazie używania min przeciwpiechotnych, także Łotwa w dzisiejszym oświadczeniu Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) poinformowała o poparciu dla pozostania kraju w tym porozumieniu międzynarodowym. Jednak warto zauważyć, że na tę chwilę, rządy krajów bałtyckich nadal pozostawiają sobie furtkę dla możliwości podjęcia decyzji w tej sprawie, zapewne związanych z rozwojem sytuacji w regionie. Więcej w linku.
Źródło

Estonia
Estońskie Ministerstwo Klimatu twierdzi, że zachęca do tworzenia możliwości magazynowania energii w Estonii, uzasadniając to tym, że pomogłoby to w zwiększeniu udziału energii odnawialnej, a także pomogłoby złagodzić szczytowe ceny energii elektrycznej dla konsumentów. Estonia postawiła sobie za cel wytwarzanie energii elektrycznej w 100% ze źródeł odnawialnych do roku 2030. Jednakże wytwarzanie energii odnawialnej może być nieprzewidywalne, szczególnie na 59 stopniu szerokości geograficznej północnej. Aby zapewnić stabilność dostaw i cen, potrzebne będą magazyny energii elektrycznej – twierdzi ministerstwo.
Źródło

Polecam:

Instytut Dyplomacji Gospodarczej opublikował raport pt. „Działania rosyjskiej dyplomacji kulturalnej w przededniu wojny w Ukrainie”, pokazujący jak rosyjska dyplomacja kulturalna budowała pozycję Rosji do 24 lutego 2022. "Warto zauważyć, że niektóre projekty szczególnie pomagały podkreślać rzekomą rolę Rosji i kultury rosyjskiej jako promotora pokoju na świecie." - czytamy w raporcie.

Raport w formacie pdf
Działania rosyjskiej dyplomacji kulturalnej w przededniu wojny w Ukrainie

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz