Wpis z mikrobloga

Drogie sieciowe mirasy, niedługo się przeprowadzam do nowego mieszkania, czeka mnie sporo zmian i uporządkowania lekkiego nieładu w kontekście sieci. Aktualnie mam ISP UPC, ich urządzenie działające w trybie modemu oraz router totolink x6000r. Sporo rzeczy chodzi po wi-fi (oświetlenie, laptopy, TV, Xbox i kilka innych).

Przy remoncie wziąłem poprawkę na to, że wolałbym aby większość z tych urządzeń dało się podłączyć po LAN więc jest puszczone kilka skrętek. Skutkiem tego jest że zastanawiam się nad zmianą routera na taki który ma więcej portów i myślałem nad takim: https://www.x-kom.pl/p/1162661-router-tp-link-kontroler-ap-er7212pc-vpn-omada-3-w-1.html

Ma to sens, czy jest to przerost formy nad treścią? Nie przewiduje żadnych access pointów, biorąc pod uwagę, że w aktualnym mieszkaniu, które ma tyle samo metrów zasięg wi-fi jest git w całym mieszkaniu. Może lepiej byłoby po prostu kupić jakiś switch i wpiąć w ten router?

#siecikomputerowe #sieci
  • 3
  • Odpowiedz
@tehi: ten tplink to jest sztos, ale jeśli potrzebujesz tylko więcej gniazdek, to chyba nie ma sensu, do skromniejszego albo tego od ISP dokup switcha, będzie duuużo taniej.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Jarek_P: na ten moment tylko gniazdek, ale w przyszłości chce home assistant wypuścić na świat, czyli jakiś VPN się przyda skonfigurować oraz ewentualnie pomyśleć o vlanach i jakoś to posegmentować wszystko.
  • Odpowiedz
  • 0
@tehi mam ten router. Też UPC ich sprzęt (connect box) w bridge. Mam łączę 750/40 i spokojnie ten router ogarnia. Na plus, kontroler omada, wbudowany switch z Poe i wiele WAN. Na minus... Od września nie ma aktualizacji softu, mimo że na teoretycznie gorszym Er605 już jest. Ja mam do tego EAP653 i jest naprawdę ok, zamontowany w centralnym punkcie mieszkania. Batezo ładnie to działa i stabilnie. Router jest pasywnie chłodzony, ale
  • Odpowiedz