Wpis z mikrobloga

Nie wiem, chyba to dobrze zrobiłem. Podczas grania w BeamNG.drive częstotliwość wisiała na 1886MHz i napięcie na 1.045mV, najbliższy punkt odpowiadający tej wartości to 1885MHz, więc wybrałem punkcik 900mV, podbiłem go do 1885MHz z całym wykresem i wypłaszczyłem resztę.

Wydaje się być stabilnie, ale nie robiłem głębszych testów. Karta nie bierze więcej niż 900mV przy boostowaniu, chodzi nieco chłodniej, gry nadal grywalne. Przy niektórych mniej wymagających tytułach zegar wisi na 1556MHz ale działają stabilnie, nie sypią się.

#pcmasterrace #komputery #informatyka
supra107 - Nie wiem, chyba to dobrze zrobiłem. Podczas grania w BeamNG.drive częstotl...

źródło: image

Pobierz
  • 12
@malinq: Tak zwany undervolting. Wymuszenie karty graficznej aby nie przekraczała pewnego poziomu napięcia. Traci się troszkę wydajności w zamian za mniejszy pobór prądu i niższe temperatury.

@Ralphs: No nie wiem, zbicie 125mV (bo to było ok. 1025mV przy 1885MHz) to już sporo a nie wiem o ile mogę je zbić zanim wszystko zacznie się sypać. Do tego nie wiem czy podbicie zegara VRAM to dobry pomysł. To stary GTX 1060
@supra107 z vRAMem to racja, że może się to okazać ryzykowne na leciwych kartach, bo tam jest pewnie dość gorąco, jeśli nie wymieniałeś termopadów od nowości.

Co do napięcia to schodzisz tak nisko aż zaczną się pokazywać artefakty, a jak już się pojawia to cyk +25mV. Tyle, że najlepiej testować to w gierce, która powoduje, że karta się krztusi przy małej liczbie FPS generując przy tym możliwe najwyższe taktowanie, bo taki np.
@Ralphs: Jeżeli chcesz wiedzieć, po zbiciu napięcia do 875mV Time Spy wysypuje się na samym początku. 900mV przy 1885MHz wydaje się stabilne.

EDIT: A, i Time Spy nie dobija do 30FPS i boostuje zegary do tego ustalonego 1885MHz. Także na razie zostanę przy samym takim UV i zobaczę jak to będzie śmigać.
@supra107 właśnie miałem pisać, że co do 3d marka to najlepsze możliwe narzędzie do weryfikacji tego xD
Z moich doświadczeń wynika, że jeśli time spy nie pokaże błędu to żadna gra się nie wysypie. No cóż - osiągnąłeś limit w loterii krzemowej( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@Ralphs: Przynajmniej temperatury leciutko zbite w dół. Zamiast zawieszać się w okolicach 73C zawiesza się w okolicach 69C. Nieźle. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@XkemotX: Szkoda tylko że dopiero teraz. Z siedem lat mam tą kartę od nowości, katowałem ją podkręcaniem, troszeczkę kopania krypto, Stable Diffusion, gierki które katują kartę na 100%, do tego lata pracy w gównobudzie w okolicach 81C, wymiana pasty bez wymiany termopadów, wentylki
Traci się troszkę wydajności w zamian za mniejszy pobór prądu i niższe temperatury.


@supra107: ciągnie aż tyle żeby oszczędzać czy są problemy z chłodzeniem? W sensie zawsze wydawało mi się, że ludzie podkręcają karty i ulepszają chłodzenie, żeby mieć lepszy efekt. Co Ty miałeś na celu? Pytam całkiem z ciekawości

Dobra przeczytałem resztę wątku, już kumam
@malinq: To też poprawia żywotność karty jak nie pracuje na pełnych obrotach. Przy różnych poziomach UV przy różnych kartach możesz mieć minimalną stratę, minimalny zysk, lub brak zmian w wydajności. Bez UV karta zżerała mi ponad 100W a teraz nie może do tych 100W dojść. A jak ma się jakąś bardziej prądożerną grafikę, np. RTX 3080, to taki undervolting może dużo pomóc przy poborze prądu. No i karta grzeje się mniej,
@Huntley: No jak jakaś gadająca głowa na YT to tłumaczyła to zauważyłem że tak robi, czasami nawet ładując ponownie zapisany profil i wtedy muszę ponownie ręcznie to ustawić aż nie zaskoczy. xD