Wpis z mikrobloga

@KONONOWlCZ: sprzęt jest super i spokojnie ogarnie to, czego potrzebujesz. NIemniej przemyśl to wifi, czy jednak nie korzystniej zrobić osobne AP wyniesione gdzieś, gdzie da lepszy zasięg, niż spod ściany, a nie daj boże jeszcze z jakiejś szafki teletechnicznej. Może ER605 by w tym momencie wystarczył? Albo ER7206 jeśli ma być full wypas?

Co do wpięcia światłowodu jeszcze - dostaniesz od dostawcy ONT w formie wkładki SFP?
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: to wi-fi ma być na potrzeby gniazdek wi-fi TUYA które mam w piwnicy, nie potrzebuje tego jako AP dla innych urządzeń u góry domu.

Co do internetu i wkładek SFP to nie wiem, dopiero będę przechodził na światłowód. W tym konkretnym przypadku będzie to orange i szczerze mówiąc to od samego poczatku myslałem, że oni kabel ze światłem zakańczają tym SFP i sie wpinają do swojego modemu czy coś
  • Odpowiedz
to wi-fi ma być na potrzeby gniazdek wi-fi TUYA które mam w piwnicy, nie potrzebuje tego jako AP dla innych urządzeń u góry domu.


@KONONOWlCZ: to potrzebujesz prostego AP 2,4GHz z podstawową przepustowością, nie wiem, czy jest sens się pchać w wifi na wypasie. No chyba, że chciałbyś się pobawić w łądnie zrobioną sieć z wydzielonym vlanem i SSID dla urządzeń IoT, ale wtedy trzeba by rozplanować to sensownie z myślą
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: lipa, traktuję te wszystkie urządzenia operatora nad którymi nie mam kontroli jak man in the middle :| Myślałem, że uda mi się tego pozbyć. Od zaranie dziejów (neostrada) wszystkie urządzenia od operatora od razu lądowały na dnie szafy i podpinałem swoje routery/modemy. Nigdy nie miałem do czynienia z światłowodami dlatego podchodze do tego troche po omacku - Twoje informacje wiele wnoszą - dzięki.

Co do sieci, mam dość dużą sieć,
  • Odpowiedz
Czyli skończy się na tym, że:

- orange zamontuje mi ONT z którego wyjdzie rj45

- wpinam się rj45 do swojego routera


@KONONOWlCZ: tak, zgadza się, z tym małym dodatkiem, że musisz się mocno starać, by orange zamontowało ci ONT, bo zależnie od rejonu, jest to kłopotliwe, bądź wręcz niemal niemożliwe. A i nie daj się zrobić na "nie mamy ONT na pace, to zostawimy funboxa, a pan se zgłosisz na
  • Odpowiedz
@KONONOWlCZ: Nie pominiesz urządzenia operatora bo sieć GPON (a w tej technologii pewnie będziesz mieć realizowaną usługę) to nie jest Neostrada. ONT to też nie jest zwykły konwerter który sobie możesz czymkolwiek zamienić albo modem. Urządzenie musi ściśle współpracować z tym co jest po drugiej stronie sieci światłowodowej czyli z OLTem. Jeśli sieć światłowodowa jest macierzysta Orange - do wyboru masz albo ONT/ONU do którego najczęściej dochodzi Funbox albo zintegrowane urządzenie
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: @Pan_Slon @Jarek_P
Koledzy fachowcy, orange daje oferte na światłowód tylko z fanboxem, nie chce tego guwna, sa jakies sposoby na obejscie ? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Może znacie jakiegoś operatora który na światłowodach orange da zewnetrzny ont ?
  • Odpowiedz
orange daje oferte na światłowód tylko z fanboxem,


@KONONOWlCZ: stawiaj twardo sprawę, nie chcesz Funboxa, chcesz ONT i to jest warunek zgody na instalację. Orange ma w ofercie same ONT, więc to jest tylko kwestia przekonania lokalnego decydenta.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jarek_P: tak zrobię, mój opienkun z orange mówi że od nowego roku nie dają już zewnętrznego ont. Ja to nie rozumiem czemu się tak upierają na ten funbox cały, co to za problem (?) no nic, jeszcze im pomęczę bułę o ten ont
  • Odpowiedz