Wpis z mikrobloga

Na rok przed operacją dwuszczękową muszę odbudować kształt zębów trzonowych w dolnym łuku. Do wyboru mam onlay kompozytowy, albo onlay ceramiczny. Onlay kompozytowy to "tylko" 1200PLN za 1 ząb; onlay ceramiczny(tj. wyższej jakości) to 2x tyle - 2400PLN za 1 ząb. Lekarz stwierdził, że ogólnie to chyba nie warto brać opcji ceramicznej patrząc na proporcję cena-korzyści i optowałby za kompozytem, ale to ode mnie zależy decyzja, bo obie opcje są OK.

Do odbudowy będzie łączne 4, lub 6, lub 8 zębów (w zależności od tego, co wyjdzie z badań, które mam za 3 tygodnie - do tego czasu muszę podjąć decyzję).

I teraz pytanie do Was: czy warto postawić na kompozyt? Skoro jest to opcja 2x tańsza to zdecydowanie optowałbym za nią. Z drugiej strony takie wypełnienie jest na całe życie, a ceramika jest podobno (zdecydowanie) wyższej jakości i znacznie bardziej wytrzymała.

#stomatologia #protetyka #dentysta #zeby #lekarz #zdrowie #medycyna #pytaniedoeksperta
  • 12
@D00msday: no po prostu, jest wiele czynników które mogą wpłynąć na rozszczelnienie pracy (utratę połączenia między onlayem a zębem). Oprócz tego parafunkcje narządu żucia, losowe wypadki (nagryzienie pestki np), choroby perio (czyli onlay będzie się trzymał na zębie, ale ząb w kości już niekoniecznie) itd. Na pewno dobrze zrobione onlaye będą służyły długo, ale jak ktoś powie Ci, że do końca życia to po prostu liczy na to że umrzesz za
  • 0
@nieteczasy2: W sumie zgoda. To ostatnie pytanie: brałbyś generalnie onlay kompozytowy, czy ceramiczny? Zakładamy, że zęby są mocne (ale delikatnie zaplombowane) i trzeba jedynie odbudować kształt guzków ;)
@D00msday: nie warto robić ceramiki przed takim leczeniem. Nie robiłabym też onlaya kompozytowego, tylko po prostu przebudowa zwarcia metodą flow injection - leczenie orto z operacją - zamiana kompozytu na ceramikę.

2400 zł to dużo za onlaya. I takie prace będzie trzeba wymienić po kilkunastu-kilkudziesięciu latach. Żadne wypełnienie nie jest na całe życie, średni czas utrzymania to 5-7 lat.
  • 0
przebudowa zwarcia metodą flow injection - leczenie orto z operacją - zamiana kompozytu na ceramikę.


@SkrytyZolw: Brzmi bardzo mądrze i rozsądnie. Chyba wprost spytam się, czy jest taka możliwość.
@D00msday: ja średnio polecam flow injection. Brzmi nowocześnie i fajnie na papierze, a mam zrobione górnych zębów od 3 do 3 i po pół roku większość efektu utracone. Flow injection bardzo łatwo się ściera przez co zęby zaczynają wyglądać na nierówne
  • 0
ja średnio polecam flow injection. Brzmi nowocześnie i fajnie na papierze, a mam zrobione górnych zębów od 3 do 3 i po pół roku większość efektu utracone. Flow injection bardzo łatwo się ściera przez co zęby zaczynają wyglądać na nierówne


@piotroso:
@nieteczasy2: @SkrytyZolw: Opinie?
@D00msday: Jak się zrobi #!$%@? materiałem, to zawsze się będzie scierać i źle wyglądać. A jak jeszcze było slabo wypolerowane, to już w ogóle nie dziwi że po pół roku źle wygląda ¯\(ツ)/¯
No i to nie jest rozwiązanie na 20 lat, tylko na 5-7.