Wpis z mikrobloga

#obligacjeskarbowe #obligacje #finanse #oszczedzanie Jak to jest z tymi obligacjami skarbowymi? Mogę kupować co miesiąc załóżmy po 500zl czy od razu trzeba wpłacić tyle ile bym wpłacił przez rok? Jak te odsetki są liczone wiem że kapitalizacja jest co rok czyli od tej jednej obligacji na koniec roku dostanę tam niby 6,52 ale jak będę co miesiąc wpłacał po 500zl to ile dostanę po 12 msc? Oglądałem już pełno poradników, filmików ale dalej nie ogarniam xD
  • 6
@PawelMPL możesz kupić nawet za 100zl

jak coś kupisz teraz, coś za dwa dni, coś za miesiąc itd, to każdy taki zakup żyje swoim życiem i od daty zakupu każdego jest oddzielnie liczony rok.

czyli jak dziś kupisz za 300 zł a za miesiąc za 200zl, to za rok będziesz miał kapitalizację odsetek od tych 300zl, a za rok i 1 miesiąc tych 200zl

czy o to ci chodziło?
@PawelMPL to oczywiste że zakup styczniowy będzie warty więcej o miesiąc narastania procentu ale obligacje kupione w styczniu będą juz pracować, za zakup obligacji nie ma prowizji więc odkładanie większej sumy nie jest konieczne i warto kupować tak często jak tylko masz środki na inwestycje
@PawelMPL: przy EDO (czy ROD) to nigdy nie wiadomo, które będą więcej warte za 14 miesięcy. Przez pierwszy rok masz stałe oprocentowanie, więc po 12 miesiącach wiesz dokładnie, ile będą warte i te kupione w styczniu i w lutym. Ale na kolejny rok brana jest pod uwagę wartość inflacji w danym miesiącu+marża. Może się okazać, że za 12 miesięcy odczyt inflacji to na przykład 4% a za 13 miesięcy: 6%. Wtedy
OsSikorskiego - @PawelMPL: przy EDO (czy ROD) to nigdy nie wiadomo, które będą więcej...

źródło: Screenshot 2024-01-12 080526

Pobierz