Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#podatki #jdg #dzialalnoscgospodarcza #firma #prawo #it

miałem rachunek firmowy w banku + księgowość online. Przechodzę z b2b na UoP. W związku z tym zrezygnowałem z konta bankowego firmowego, bo było płatne, sądząc, że księgowość pozostanie i będę miał dostęp do wszystkich dokumentów skoro nie złożyłem wypowiedzenia usługi księgowości online, jednak okazało się, że jak rezygnuję z rachunku bankowego, to wszystko przepada i teraz nie mam żadnych dokumentów, faktur i nie wiem, jak rozliczę rok podatkowy 2023 i w razie kontroli US co zrobię :D Pisalem do banku i nic się nie da już zrobić, żeby to przywrócić. Nie ogarniam tego, że kilka lat człowiek gromadził tam faktury i tak po prostu wszystko wywalili . W obecnej sytuacji, jak mogę uratować skórę?



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: https://www.fakturaxl.pl/czy-biuro-rachunkowe-moze-zatrzymac-dokumenty-klienta takie coś znalazłem

Jak wspomniano wcześniej konsekwencją niepłacenia za usługi księgowe jest zaprzestanie świadczenia usług przez biuro rachunkowe, a w ostateczności nawet rozwiązanie zawartej umowy. W przypadku rozwiązania umowy biuro rachunkowe nie ma prawa nie wydać klientowi dokumentów księgowych nawet wtedy, jeżeli zaległość nie została uregulowana. W zasadzie biuro może przechowywać dokumenty klienta tylko wtedy, kiedy istnieje ważna umowa na świadczenie usług księgowych. Rozwiązanie takiej umowy zobowiązuje biuro do wydania klientowi jego dokumentów. W żadnym razie nie powinny one być przechowywane przez biuro, nawet jeżeli klient wyrazi na to zgodę. Właściciel biura rachunkowego nie ma też prawa uzależnić wydania dokumentów od tego, czy klient spłaci zaległość. Takie działanie zgodnie z art. 276 Kodeksu karnego zagrożone jest karą.

Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 sierpnia 2000 roku, sygn. akt V KKN 208/00 potwierdził, że przepis ten jak najbardziej odnosi się do przypadku zatrzymania dokumentów klienta w razie rozwiązania
  • Odpowiedz