Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebna porada osoby obeznanej w małe śrubki, kwestie związane z budowaniem robocików itp.
Potrzebuje połączyć ze sobą dwa wały: jeden aktywny, który wychodzi z silnika elektrycznego z drugim który będzie przejmował jego kierunek ruchu. Ważnym jest, że wał aktywny będzie kręcił się raz w jedną raz w drugą stronę.

Mój problem polega na tym, że potrzebuje aby było to połączone jakimś sprzęgłem(?) w taki sposób aby w momencie w którym wał aktywny nie wykonuje ruchu to drugi wał mógł się obracać swobodnie bez poruszania się tego pierwszego.
Ważnym jest to, że wały są malutkie i będą miały średnice ok. 3-4mm oraz, że drugi wał będąc rozłączony musi obracać się swobodnie w dwie strony.

Czy tego typu technologia nasa jest dostępna w postaci części mechanicznej, która nie wymaga żadnego sterownika, zasilania itp?
Jeżeli ktoś mógłby podesłać rozwiązanie to będę bardzo wdzięczny.

#robotyka #cnc #druk3d
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@nosil_wilk_razy_kilka: I tu jest właśnie drobny problem bo chciałbym żeby była to część całkowicie mechaniczna, która nie potrzebuje żadnego zasilania, sterownika ani nic takiego. Jeżeli jest to niemożliwe to wtedy prościej mi będzie elektromagnesem rozwiązać całość w nieco inny sposób
  • Odpowiedz
Czy tego typu technologia nasa jest dostępna w postaci części mechanicznej, która nie wymaga żadnego sterownika, zasilania itp?


@Aras564:

sprzeglo odsrodkowe
  • Odpowiedz
wały są malutkie i będą miały średnice ok. 3-4mm oraz, że drugi wał będąc rozłączony musi obracać się swobodnie w dwie strony.


@Aras564: nie wiem jak wielkość całości cię zadowoli, jakie to ma przenosić momenty, oraz jakie prędkości chcesz tym przenosić, oraz jaka niedokładność przenoszenia napędu cię zadowoli (w sensie - czy gdy silniczek pracuje, i zwalnia, może dochodzić do uślizgu) ale:
- jest coś takiego w modelarstwie - sprzęgło
  • Odpowiedz