Wpis z mikrobloga

#siecikomputerowe #router #wifi #monitoring

Mirasy, problem mam z siecią u rodziców w domu.

ISP lokalny, raczej dobry, sam mam od niego internety tylko w mieście w bloku. U rodziców jest światłowod 300mbps i non stop rozwala połączenie. Codziennie lub częściej trzeba restartować i przez jakiś czas działa, pozniej znowu spadek do 0,5mbps (albo i mniej). Podczas tej „przerwy” jak wepne sie bezposrednio w WAN, to smiga pelna predkosc, a po przejsciu przez router jest doopa…

Teraz jak wygląda sieć:

Modem operatora -> router tp link archer a6 -> switch wpiety w LAN routera -> do switcha wpięty rejestrator kamer oraz same kamery (bcs).

Czy połączenie może sie rozwalać przez jakąś błędną konfiguracje kamer? Wszystko smiga na jednej masce podsieci i adresacje IP idą dla kamer od 150 w góre(na stałe), cała wifi od 100 w góre. Do wifi podpiete maksymalnie 4-5 urządzeń jednocześnie.

Mam wrażenie, że po odpieciu od routera switcha od kamer problem ustał, jednak ciężko stwierdzić jak sie jest jeden dzien na miesiąc na miejscu, więc narazie rodzice obserwują.

Ktoś miał podobny odjazd z siecią w domu lub gdziekolwiek?
  • 9
  • Odpowiedz
  • 0
@Bad_Wolf: można pałać lub nie pałać sympatią, ale w domu mam dwa identyczne routery i na obu jest identyczny problem - wnioskuje stąd, że oba są sprawne a problem jest innej natury (chyba że oba identycznie uszkodzone od nowosci…).
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf ja z innej beczki używam TP-Linka Deco i switcha, wszystko działa bezbłędnie po WiFi i po kablu, ilość urządzeń po WiFi około 6 na raz, 4 urządzenia po kablu, zero zaników, bojkotowanie tp linka to tylko od ludzi którzy mają problem z ich konfiguracją
  • Odpowiedz
  • 0
Narazie zaktualizowałem softy w obu routerach, pojawił sie easy mesh, wiec je spiąłem i odpiąłem switch od kamer. zobaczymy co będzie..
  • Odpowiedz
@dexter1213: Ja #!$%@? sami geniusze sieciowi tutaj się zbiegli.

Skoro odpiąłeś switch od kamer od routera to podejrzewam, że tam leży problem. Możliwe, że gdzies uszkodzony jest kabel albo port w kamerze i generuje np. pętle. Możliwe, że switch po prostu jest trafiony i jak mu pamięć się zapcha to zaczyna duplikować ramki powodując że zapycha porty ścieciowym ruchem. Nie podejrzewałbym w tym momencie Archera o takie cyrki.
  • Odpowiedz
  • 0
@brokenik: kable kilkukrotnie sprawdzane testerem, 15 metrow długości, kat 6e, wiec zaklocenia raczej bym odrzucil. Zapychanie sie pamieci w switchu tez dopuszczam bo jest to najtanszy mikrotik jaki pasował w te zastosowanie. Dodatkowo w sieci 2 kamery są na drugiej części podwórka podzielonego drogą - spięta sieć antenami, gdyz dystans jest ok 100m od domu i wifi odpadalo. Połączenie jest idealne, ale dopuszczam też że anteny coś odwalają… narazie rodzice będą
  • Odpowiedz