Wpis z mikrobloga

Mądrość Syracha na dziś Syr 6 [18-37]

Dziecko, od młodości troszcz się o karność,
a do siwizny znajdziesz mądrość.

Jak oracz i siewca przystępuj do niej
i czekaj na dobre jej plony;
trochę się utrudzisz, pracując nad nią,
a wnet będziesz spożywał jej owoce.

Jakże bardzo surowa jest dla nieuków,
a lekkoduch w niej nie wytrwa.

Jak potężny kamień próby go przytłoczy
i nie będzie zwlekał z jej odrzuceniem.

Mądrość bowiem jest w zgodzie ze swą nazwą
i nie dla wielu jest dostrzegalna.

Słuchaj, dziecko, i przyjmij moją myśl,
a rady mojej nie odrzucaj!

Włóż nogi w jej dyby,
a szyję w jej obrożę!

Poddaj swój kark i dźwignij ją,
a nie zżymaj się na jej więzy!

Całą duszą do niej podejdź
i dróg jej przestrzegaj ze wszystkich sił!
Idź w jej ślady i szukaj, a da ci się poznać,
gdy zaś ją posiądziesz, nie porzucaj jej!

Na koniec bowiem znajdziesz w niej odpoczynek,
a to ci się w radość obróci.

Dyby jej będą dla ciebie potężną osłoną,
a obroża jej – szatą zaszczytną.

Złota bowiem jest na niej ozdoba,
a więzy jej splecione z fioletowej purpury.

Jak szatę zaszczytną ją przywdziejesz,
jak wieniec radości włożysz na siebie.

Dziecko, jeżeli zechcesz, będziesz wykształcony,
jeśli się przyłożysz, zdolny będziesz zrobić wszystko.

Jeżeli będziesz lubił słuchać, nauczysz się,
i jeśli nakłonisz ucha, będziesz mądry.

Stań na zgromadzeniu starszych:
a [jeśli] ktoś jest mądry, przyłącz się do niego!

Chętnie słuchaj wszelkiej mowy Bożej,
a przysłowia rozumne niech nie ujdą twej uwagi!

Jeżeli ujrzysz kogoś mądrego, już od wczesnego rana idź do niego,
a stopa twoja niech ściera progi drzwi jego!

Rozmyślaj nad zarządzeniami Pana
i do Jego przykazań zawsze pilnie się przykładaj!
On sam umocni twe serce,
a upragniona mądrość będzie ci dana.

#madroscsyracha #religia #chrzescijanstwo #katolicyzm
gabriel - Mądrość Syracha na dziś Syr 6_ [18-37]

Dziecko, od młodości troszcz się o ...
  • 15
  • Odpowiedz
  • 3
@AltCtrlSpace:
Dzięki za komentarz, teraz mój post ma większe grono odbiorców, bo wleciał w Aktywne. Moją życiową misją jest nawrócić jednego człowieka i jeśli mi się to uda, to będę szczęśliwy. Tylko mi to ułatwiasz. Merytoryki w sumie się nie spodziewałem od typowego wykopka :)
  • Odpowiedz
  • 2
@AltCtrlSpace:
Mhm, a wyjaśnisz mi dlaczego uważasz to za bzdety? Nawet będąc agnostykiem byłem zafascynowany pięknem tej Księgi i mądrością płynącą z niej. Napisz jakiś merytoryczny komentarz, daj coś z siebie, bo na razie to tylko bezmyślnie piszesz słowo "bzdety" nie wdając się w merytoryczną dyskusję.
  • Odpowiedz
  • 0
@AltCtrlSpace:
Nie no, po prostu myślę, że o gustach się nie dyskutuje. Ty mówisz, że to brzydkie i głupie, ja mówię, że to piękne i mądre. Co teraz? Mamy się kłócić? Daj spokój, mam pierwsze siwe włosy i chyba za stary na to jestem. Na sam koniec tak z innej beczki - widziałem, że spędzasz sylwestra samotnie. Oglądnij sobie American Beauty, może to ci się spodoba.
_gabriel - @AltCtrlSpace: 
Nie no, po prostu myślę, że o gustach się nie dyskutuje. T...
  • Odpowiedz
byłem zafascynowany pięknem tej Księgi i mądrością płynącą z niej.


@_gabriel: a niedaleko tych pięknych wersów:

Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli

Albo bierzesz słowo Boże w całości, jak dogmat, albo nie próbuj mydlić ludziom oczu słodkim pierdzeniem książki, która nakłania do ludobójstwa i jest zapisem woli morderczej bestii.

I nie próbuj wmawiać, że
  • Odpowiedz
  • 0
@Wap30:
Po pierwsze, nie jestem osobą duchowną, więc nie mam wystarczającej wiedzy teologicznej, aby ci odpowiedzieć. A po drugie, nie jestem pewien, czy wszystkie księgi przyjęte za dogmat np. w katolicyzmie, to prawda objawiona przez Boga. Wiele z tego może być po prostu częścią ówczesnego żydowskiego prawa.

Staram się być oszczędny w słowach, ponieważ nie wiem czy to co mówię nie jest bluźnierstwem. Jakbyś był ciekaw, to ja osobiście uważam homoseksualizm
  • Odpowiedz
nie jestem osobą duchowną, więc nie mam wystarczającej wiedzy teologicznej, aby ci odpowiedzieć


@_gabriel: ale jednocześnie jesteś tak przekonany wobec tego co sprzedajesz innym, że dajesz sobie prawo nawracać. Jak wygodnie, szkoda że już nie tak uczciwie.

nie jestem pewien, czy wszystkie księgi przyjęte za dogmat np. w katolicyzmie, to prawda objawiona przez Boga


@_gabriel: czyli cały swój komfort wiary w obrębie morderczego, bestialskiego dogmatu opierasz na tym, że może
  • Odpowiedz
Podziwiam, że jesteś w stanie bez zająknięcia robić fikołki, żeby tylko usprawiedliwić swoją wiarę w religię przykazującą mordowanie homoseksualistów (między innymi, to ledwie wierzchołek góry lodowej)


@Wap30: ale to nie jest przykazanie, ani dogmat. To tak jakbyś napisał, że katolicyzm nakazuje mordowanie heteroseksualistów, bo tak jest w Biblii. To zbiór ksiąg tak stary jak cywilizacja zachodnia- pisany przez wielu autorów przez circa 1000 lat. Naturalne, że moralność w starożytności ( i
  • Odpowiedz