Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#budowa #hydraulika #remont
Zgłupiałem, kto ma rację, hydraulik czy ja?
Kupiłem dom 210m2 z piecem gazowym, który może działać w zakresie mocy od 4.2kW do 34kW. Wymieniam kaloryfery na podłogówkę.
Maksymalne miesięczne zużycie gazu w srogą zimę wyniosło 2800 kWh.
Zatem średnie obciążenie wynosiło: 2800 kWh / (30 * 24h) = 3.88 kW.
Z powyższego wynika, że piec na minimalnych obrotach, nawet w środku zimy nie mógł pracować w trybie ciągłym i pewnie na termostacie była ustawiona histereza i tak to się kręciło. W okresach jesiennym i wczesnowiosennym jeszcze gorzej.
Jeśli mam rację, mogę:
a) zaakceptować większe spalanie gazu i awaryjność pieca - brak kondensacji i częste odpalania pieca jest nieoptymalne z powodu komina
b) wymienić piec na mniejszy (~5k PLN)
c) dorzucić do systemu bufor ciepła (też 5k PLN za 500 litrowy) - spowoduje to zwiększenie inercji instalacji - rzadsze i dłuższe działanie pieca. Zaletą jest kompatybilność z innymi źródłami ciepła, np. pompą ciepła w przyszłości.

Rozważam opcje a lub c.

Hydraulik mówi, że wszystko jest git, przewymiarowany piec nie szkodzi, nie trzeba nic zmieniać, a moje teorie są przekombinowane.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: grap32
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: C, ale rozmiar musisz obliczyć a nie walić na pałę 500L

Mam przewymiarowaną pompę ciepła gdzieś 3x w stosunku do maksymalnego zapotrzebowania domu (jest to celowe działanie).
Bufor zapewnia mi ciepło na okresy drogiego prądu w taryfie g12W
  • Odpowiedz
@smoczek23: pozwalam grzać tylko bufor. Bufor ma taką pojemność, że wystarczy na zagrzanie domu w okienkach drogiego prądu.

Pompa sterowana jest zegarem.
Podłogówka ciągnie wodę z bufora zawsze
  • Odpowiedz