Wpis z mikrobloga

Prawdziwa zabawa z przejęciem TVP dopiero się zaczyna. A wiecie dlaczego? Gdyż jest bardzo możliwe, że sąd rejestrowy oddali wniosek o wpis zmian członków organów TVP.

Niezależnie od stanowiska rządu, ustawa o RMN może zostać uznana za przepis szczególny względem k.s.h. (bo są ku temu mocne podstawy), a tym samym dokonane na podstawie k.s.h. zmiany w Radzie Nadzorczej i Zarządzie nie są prawnie skuteczne. Zapewniam też Was że zdaje sobie z tego sprawę Tusk, Sienkiewicz oraz prawnicy, których powołano do tych organów.

Postępowania skargowe i odwoławcze może ostatecznie pozwolą rządowi wygrać tę batalię, ale bardzo możliwe, że PiS zdoła chwilowo triumfować. Moralnie, bo faktycznie nie odzyskają już TVP.

#tvpis #sejm #polska #prawo #tvp
  • 37
nie odzyskają już TVP


@wjtk123: No i to najważniejsze.

Jeśli nowa koalicja będzie trzymać się na spokojnie w miarę obiektywnego prowadzenia TVP to po paru miesiącach ciemny lud zobaczy, że świat się nie zawalił, Niemcy nas nie zaanektowały itd. i będzie w końcu spokój od tej gównianej propagandy. Reszta się nie liczy.
@wjtk123: wpis zarządu do KRS nie ma większego znaczenia dla działania spółki. Ten wpis jest jedynie deklaratoryjny, liczy się sam fakt podjęcia uchwały. Do puki uchwała nie zostanie wzruszona przez sąd w trybie przewidzianym przez KSH to będzie obowiązywała i nowa rada i nowy zarząd będzie funkcjonował ( zob. uchwała SN III CZP 13/13). Orzeczenie sądu rejestrowego naraża jedynie spółki medialne na grzywny.
@aarahon: ogólnie to KRRIT powinna wybrać członków rad nadzorczych (zgodnie także z wyrokiem TK z 2016 roku), na pewno nie Minister Kultury czy Minister Skarbu. Tyle tylko, że w KRRIT też głównie zasiadają przedstawiciele poprzedniej władzy.
@aarahon: nie ma to znaczenia. Zgodnie z wyrokiem TK z 2016 roku, ustawa pozbawiająca KRRIT wpływu na wybór rady nadzorczej jest niekonstytucyjna. Jeżeli teraz Sienkiewicz sam zmienia rady nadzorcze na podstawie KSH, to rozumiem, że teraz będzie trzeba badać zgodność artykułów KSH z konstytucją?
Psucie prawa - ciąg dalszy.
@Xizor Niestety jest to o wiele bardziej skomplikowane. Uchwała nie musi w tym wypadku zostać wzruszana, ona po prostu będzie z mocy prawa nieskuteczna względem spółki oraz osób trzecich. Jeżeli WZA nie ma kompetencji do określonego działania, to jego działania nie mają rzeczywistych skutków prawnych. To tak jakby WZA spółki A podjęło uchwałę o zmianie zarządu w spółce B. Nie trzeba tutaj wzruszać uchwały spółki A, aby było oczywiste, że nie odnosi
Uchwała nie musi w tym wypadku zostać wzruszana, ona po prostu będzie z mocy prawa nieskuteczna względem spółki oraz osób trzecich.


Musi. Bezwzględnie uchwała musi być wzruszona przez sąd. Nie ma innej drogi. Nawet w zakresie odpowiedzialności podatkowej NSA potwierdza to o czym piszę, np. wyrok II FSK 1832/17.

Jeżeli potwierdzi to sąd rejestrowy poprzez odmowę wpisu, to na jakiej podstawie kontrahenci TVP mają zawierać umowy przy nowej reprezentacji tej spółki?


@
@aarahon: Co to są podstawowe przepisy konstytucyjne? Jakbyś nie wiedział, to KRRIT jest organem konstytucyjnym. Więc jeśli ktoś chce zadbać o "podstawowe przepisy konstytucyjne", to może niech zacznie od poszanowania roli KRRiT i poszanowania wyroków TK, który stwierdza konstytucyjność ustaw.

Jestem zasmucony, ale nie zaskoczony, że ta rozmowa zaczyna przypominać rozmowy z pisowcami z 2015 roku.
  • 0
Musi. Bezwzględnie uchwała musi być wzruszona przez sąd. Nie ma innej drogi.


@Xizor: Nie ma innej drogi do wzruszenia uchwały. Jednocześnie wzruszenie uchwały nie ma w tym wypadku znaczenia dla skuteczności powołania członków Rady Nadzorczej, bo zgodnie z przepisami prawa, szczególnymi względem k.s.h., do powołania członków Rady uprawniona jest osoba trzecia. Tym samym uchwała mimo, że do momentu wzruszenia jest ważna, nie odnosi skutków prawnych. Ani WZA ani żaden inny podmiot
Co to są podstawowe przepisy konstytucyjne?


@zobq: na przykład ten:

Art. 213.
1. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.

W ostatnim czasie KRRiT nie dopełniała tego obowiązku.
@aarahon: Tak, bo ustawa określająca powoływanie rad nadzorczych była/jest niezgodna z konstytucją. Dlatego należy naprawić ustawę - proste.
I w jaki sposób powoływanie rady nadzorczej TVP bezpośrednio przez Ministra Kultury, czyli władzę wykonawczą, jest zgodna z tym artykułem? Rozumiem, że gdy w następnych wyborach wygra PiS i Kaczyński zostanie ministrem Kultury, to nie będziesz mieć problemów z tym, że on wybierze radę TVP w swoim gabinecie?
Tak, bo ustawa określająca powoływanie rad nadzorczych była/jest niezgodna z konstytucją. Dlatego należy naprawić ustawę - proste.


@zobq: no i pewnie naprawią.

I w jaki sposób powoływanie rady nadzorczej TVP bezpośrednio przez Ministra Kultury, czyli władzę wykonawczą, jest zgodna z tym artykułem?


@zobq: a ja twierdzę że jest tak?

Rozumiem, że gdy w następnych wyborach wygra PiS i Kaczyński zostanie ministrem Kultury, to nie będziesz mieć problemów z tym, że
@zobq: przecież już i tak to robili, dlatego między innymi jest wyrok TK w tej sprawie. To co zrobili pisowcy? Powołali RMN, którego konstytucjonalności już TK nie zbadał xD czyli przepisów o powoływaniu przez KRRiT nie ma, bo są zawieszone, a RMN jest w takim razie niekonstytucyjne, więc Sienkiewicz wykorzystał lukę i bezpośrednio wykorzystał KSH. Tutaj można się już spierać czy było to zgodnie z prawem czy nie. Część ekspertów mówi,
@wjtk123 przeczytaj te dwa orzeczenia jakie powołałem, później rób to jeszcze raz. Tam jest wszystko opisane. Twoje stanowisko nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. Gdyby rzeczywiście było tak jak piszesz to żadne władze mediów powołane od małej ustawy medialnej z 2015 r., nie byłyby wpisane do KRS, bo były powołane sprzecznie z konstytucją i ustawą o radiofonii i telewizji, co stwierdził TK. A mimo to jakoś Kurski i Matyszkowicz w krs byli.