Wpis z mikrobloga

Mirasy

Jest awaria

Dom sie rodzicom prawie spalił, ojciec nałożył do pieca i pojechał do roboty, rozchajcowalo się na grubo, dobrze, że matka była w domu, to zadzwoniła po strażaków i ugasili, jeszcze kilka min i by było po domciu xd.

No i pytanie co byście zrobili żeby takich sytuacji uniknąć i za razem by to nie zrujnowało i tak dość małego budżetu rodziców

Obecnie jest kocioł węglowy, taki starszego typu na węgiel co się z wiadra zasypuje, z dmuchawą i prostym sterowaniem. Drugi kocioł jest na olej opałowy (zakładany w czasach kiedy był tani itd itd)

Zależy mi aby ogrzewanie było praktycznie bezobsługowe i tanie.
Rozważamy zmianę na gaz, ale jak ma wychodzić podobnie jak olej, który mamy to bez sensu...
Apropo oleju, to czy da się na tym jakoś oszczędzić np kupić jakiś przepracowany (który defacto jest odpadem), czy nie można takim palić?

Mega szkóda mi rodziców, już swoje lata mają i trochę słabo tak latać codziennie z wiaderkiem i doglądać tego #!$%@? pieca zamiast cieszyć się czasem wolnym. Nie mam kompletnie pomysłu co zrobić i jak im pomóc

Dzięki

/Edit dom na wsi duży, komin ok 13m, brak możliwości przyłączenia gazu(zostaje tylko butla), węgla idzie ok 2,7t na sezon i komin cały czas się zalepia

#dom #energetyka #pytanie #pytaniedoeksperta #ogrzewanie #pomlaciepla #ogrzewaniegazowe #gaz #kociol #piec #ekogroszek #wegiel
  • 28
  • Odpowiedz
  • 0
Mirki, tak na szybko, czy kotły na ekogroszek, albo gaz mają jakieś obostrzenia, że np za 10lat nie będzie można ich używać? Bo nikomu nie widzi się inwestować 20k i pogrzać tym 5lat Xd Siedze i myślę z ojcem i nic nie możemy wymyśleć. Sytuacja jest patowa, najprędzej chyba dom pójdzie na sprzedaż ;/
  • Odpowiedz
  • 0
@Setral: Ta pierwsza symka coś dziwnie pokazuje, gaz niby zawsze tańszy od węgla kamiennego, excela jeszcze nie odpalałem, a ostatni link nie działa. Dzięki
  • Odpowiedz
  • 0
@k__d: Nic, niedługo zorientuje się w sprawie gazu. Jeśli nie będą chceili przyłączyć ziemnego (co jest bardzo możliwe bo najbliżej jest z 3km Xd) to chyba idę w butlę. Ojciec chce jakieś fikołki robić typu zrobienie komina na zewnątrz / ocieplenie i wymiana wkładu w aktualnym, ale to nic nie da bo ten węgiel bardzo smoli.
  • Odpowiedz
@SowaZ: starsi ludzie pewnie są przyzwyczajeni do temperatur tropikalnych rzędu 25°C. Jak im zamontujesz coś innego niż kocioł na paliwo stałe, gdzie można #!$%@?ć aż do czerwoności, to będą niezadowoleni.
  • Odpowiedz
  • 0
@Quzin: Matka da rade spokojnie, ale ojciec jak nie jebnie 25st to nie usiedzi. Innego wyjścia niż gaz nie znam. chyba że sprzedać to #!$%@? i przprowadzka do bloku
  • Odpowiedz