Wpis z mikrobloga

Mirasy

Jest awaria

Dom sie rodzicom prawie spalił, ojciec nałożył do pieca i pojechał do roboty, rozchajcowalo się na grubo, dobrze, że matka była w domu, to zadzwoniła po strażaków i ugasili, jeszcze kilka min i by było po domciu xd.

No i pytanie co byście zrobili żeby takich sytuacji uniknąć i za razem by to nie zrujnowało i tak dość małego budżetu rodziców

Obecnie jest kocioł węglowy, taki starszego typu na węgiel co się z wiadra zasypuje, z dmuchawą i prostym sterowaniem. Drugi kocioł jest na olej opałowy (zakładany w czasach kiedy był tani itd itd)

Zależy mi aby ogrzewanie było praktycznie bezobsługowe i tanie.
Rozważamy zmianę na gaz, ale jak ma wychodzić podobnie jak olej, który mamy to bez sensu...
Apropo oleju, to czy da się na tym jakoś oszczędzić np kupić jakiś przepracowany (który defacto jest odpadem), czy nie można takim palić?

Mega szkóda mi rodziców, już swoje lata mają i trochę słabo tak latać codziennie z wiaderkiem i doglądać tego #!$%@? pieca zamiast cieszyć się czasem wolnym. Nie mam kompletnie pomysłu co zrobić i jak im pomóc

Dzięki

/Edit dom na wsi duży, komin ok 13m, brak możliwości przyłączenia gazu(zostaje tylko butla), węgla idzie ok 2,7t na sezon i komin cały czas się zalepia

#dom #energetyka #pytanie #pytaniedoeksperta #ogrzewanie #pomlaciepla #ogrzewaniegazowe #gaz #kociol #piec #ekogroszek #wegiel
  • 27
  • 0
A zapomniałem napisać, u nas nie ma gazu, jedyne co to butla, węgla idzie około 2,7t chata duża i komin też. Co tydzień praktycznie się zalepia i trzeba czyścić i #!$%@? wie co jeszcze
@SowaZ: coś źle robicie, albo plastik i inne śmieci, albo węgiel brunatny. Przy normalnym paleniu komin się czyści na początku sezonu i tyle.
Jak bezobsługowo to tylko gaz, ale też sporo zależy od instalacji w domu, ocieplenia itp.
@SowaZ weź masę węgla odejmij jakieś 5-7% za gówniany materiał i oszustwo na wadze. Piec realnie będzie miał około 55-60 % sprawności w domowych warunkach

Piec gazowy spokojnie 90% możesz liczyć

I wtedy wyjdzie w miarę sensowne porównanie

Pamiętaj tylko żeby dobrze cenę gazu policzyć (najlepiej wrzucić w excela cały rachunek z opłatami stałymi i zmiennymi)
  • 0
@JuneJohn: żadnych śmieci i plastiku. Węgiel kamienny. Ale problemem będzie pewnie drewno co ojciec lubi wrzucić, coby węgla dużo nie szło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ocieplenie raczej ok, dom z 2000

@Norskee: Właśnie sprawności nie wziąłem pod uwagę bo nie wiedziałem czy energia jest podawana już po spaleniu
@SowaZ no jak wrzucasz kilogram węgla który ma około 7kwh z tego polowa, trochę więcej niż połowa idzie w grzejniki a reszta w komin

Żaden prosty piec na paliwo stałe nie osiąga w domowych warunkach sprawności rzędu 70 czy 80% czy to kocioł czy kominek. Do takich sprawności w domowych warunkach trzeba systemu odzysku ciepła ze spalin

A jak się pali poza mocą nominalną pieca, bo jest przewymiarowany to można i mieć
@SowaZ: zmieni - w nowych kotłach masz większą efektywność i węgiel jest po prostu spalany, a nie idzie w komin.
U moich rodziców był podobny problem - tzn. trzeba było co pół roku czyścić komun przy spalaniu tylko i wyłącznie węgla typu kostka. Po zmianie pieca nie ma takiego problemu.
Moi rodzice też już wiekowi dlatego postanowiłem, że zmienię im piec - dom lat z 90" z grzejnikami więc pompa ciepła
  • 0
@Norskee: też myślę że może być problem z przewymiarowaniem, bo ojciec zawsze tak #!$%@? grzeje, że trzeba aż otwierać okna

@Skyr Wezmę pod uwagę, 15k też sporo, pewnie dzis trzeba by był z 20, jeszcze cały czas są jakies eko jazdy że mogą zakazać, no nie wiem...

A co z tym olejem idzie coś przycebulic, czy nie bardzo? To też wygodne, pyk i działa

Dzięki za odpowiedzi mirasy, czysty komin z
@SowaZ: Nie wiem z jakiego miejsca w PL jesteś - może u Ciebie coś taniej wyjdzie ten zestaw.
Identyczny miałem problem z rodzicami i te codzienne rozpalanie w piecu. Tak to wpadam raz w tyg. zasypuje im zasobnik wyczyszczę popiół i znowu na półtora tygodnia jest spokój - w sezonie grzewczym.
Od maja jak tylko piec chodzi na ciepłą wodę to na miesiąc wystarcza.
@Bad_Wolf ale co ma piernik do wiatraka
Tutaj zamieniasz paliwo w ciepło i je odbierasz a w elektrociepłowni zamieniasz paliwo w ciepło, a potem ciepło jeszcze zamieniasz w prąd elektryczny i to tam masz największą stratę

Jak najbardziej są takie piecokominki(akumulacyjne), które mają realne 80-90 % sprawności, tylko są skomplikowane, duże i ważą 2-3 tony, bo kanały do odzysku spalin muszą być długie