Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (882)

Rosja
Do ciekawego technologicznie eksperymentu przystępują armatorzy najnowszego promu kolejowo-samochodowego "Generał Czerniachowski", jeden z czterech, który obsługuje ten rodzaj transportu między obwodem królewieckim a Rosją. Otóż ma dojść do pierwszego rejsu "bezzałogowego" tego promu. Więcej w linku.
Źródło

Ukraina
Ukraińska gospodarka wykazała wzrost, mimo że polscy przewoźnicy tygodniami blokowali ciężarówki z towarem na przejściach granicznych - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Według wstępnych szacunków rządowych wzrost PKB w listopadzie 2023 r. w porównaniu do listopada 2022 r. wyniesie ok. 4% (±2%). W rezultacie w okresie styczeń-listopad 2023 r. szacowany jest wzrost gospodarki na poziomie 5,5% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Działanie ukraińskiego korytarza morskiego pozwoliła częściowo zrekompensować straty w gospodarce spowodowane blokadą granicy polsko-ukraińskiej. Korzystali z niego przede wszystkim producenci produktów rolnych i hutniczych, przedsiębiorstwa wydobywające rudy metali oraz przewoźnicy kolejowi.
Źródło

Zachodnią granicę Ukrainy przekracza dziennie około 6 tysięcy mężczyzn w wieku poborowym, z czego 150–200 to ochotnicy w ramach systemu „Droga” - poinformował kierownik wydziału organizacji kontroli granicznej Zachodniego Oddziału Okręgowego Służby Granicznej Ukrainy, płk. Igor Matwijczuk. Jednak nie podał, ilu mężczyzn wraca na Ukrainę. Według niego w ostatnim czasie wzrosła liczba mężczyzn, którzy poślubiają matki wielodzietne, aby opuścić kraj. Ponadto w wielu przypadkach wyjeżdżają oni jako osoby towarzyszące osobom niepełnosprawnym. Wyjaśnił, że ustawodawstwo nie określa możliwości kontrolowania osoby towarzyszącej osobie niepełnosprawnej. W ten sposób z jedną osobą niepełnosprawną może podróżować kilka osób i nie można sprawdzić, czy poprzednie osoby wróciły.
Źródło

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy i dziesięciu innych krajów utworzyły Mechanizm Talliński, który pomoże wzmocnić cyberobronę i cywilny potencjał cybernetyczny Ukrainy. „Dziś ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy i dziesięciu innych krajów utworzyły talliński mechanizm ochrony cybernetycznej: Wielkiej Brytanii, Danii, Estonii, Kanady, Holandii, Niemiec, Polski, USA, Francji i Szwecji. Mechanizm talliński pomoże wzmocnić cyberobronę i cywilny potencjał cybernetyczny Ukrainy, wzmocni obronę naszego państwa w cyberprzestrzeni i zaspokoi długoterminowe potrzeby w zakresie cyberodporności” – poinformował szef MSZ Dmytro Kułeba.
Źródło

Białoruś
Litewskie służby celne nie zezwalają na wjazd pustych pojazdów zarejestrowanych w krajach UE na Białoruś i Rosję. Jak zauważono w komunikacie litewskich organów celnych, działanie to służy realizacji wprowadzonego przez Unię Europejską zakazu eksportu pojazdów na Białoruś i do Rosji. Granicę mogą jednak przekraczać ciężarówki przewożące towary. W ostatnim czasie służby celne zaostrzyły także kontrole eksportowanych towarów. Deklaracja producenta stała się obowiązkowa. Dostawca musi w nim potwierdzić, że zna ostatecznego odbiorcę towaru, a także zadbać o to, aby dostawy nie omijały sankcji.
Źródło

Litwa
Podczas gdy kraje bałtyckie dążą do zapewnienia rotacyjnych sojuszniczych zdolności obrony powietrznej w regionie, Laurynas Kasčiūnas, przewodniczący Sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (NSGK), mówi, że "jaśniejszy obraz" wdrażania tego modelu powinien pojawić się w przyszłym roku. Według Kasčiūnasa rozmowy z krajami posiadającymi takie zdolności odbywają się "na wszystkich poziomach". "Należą do nich Niemcy, Szwecja, Holandia, Włochy, Grecja. Są to kraje, które najbardziej rozwinęły tę zdolność", powiedział.
Źródło

Łotwa
Łotwa podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki (USA) na zakup sześciu artyleryjskich systemów rakietowych dużej mobilności „HIMARS” produkcji firmy „Lockheed Martin” oraz amunicji, poinformowało Ministerstwo Obrony. Całkowita wartość kontraktu wynosi 179,8 mln dolarów (około 164 mln euro). Na uzbrojeniu Narodowych Sił Zbrojnych (NBS) znajdą się także rakiety dalekiego zasięgu i wysokiej precyzji „ATACMS” , które znacząco zwiększą siłę ognia NBS. Planuje się, że Łotwa będzie mogła otrzymać systemy „HIMARS” począwszy od 2027 roku.
Źródło

Estonia
Niższy wskaźnik urodzeń oznacza, że ​​mniejsze szpitale mają trudności z zapewnieniem wysokiej jakości opieki porodowej i są zmuszone do zamykania oddziałów położniczych. Kiedy pięć lat temu zamknięto oddziały położnicze szpitali Põlva i Valga, liczba porodów w pobliskim Szpitalu Południowej Estonii w Võru wzrosła do ponad 500 w 2021 roku. Jednak w tym jedynym szpitalu z oddziałem położniczym w południowo-wschodniej Estonii liczba ta ponownie spadła, do 450 dzieci w 2022 r., podczas gdy w tym roku było około 100 porodów mniej. Obecnie w Estonii jest 12 szpitali oferujących opiekę porodową, choć w ostatnich latach we wszystkich odnotowuje się mniejszą liczbę porodów
Źródło

Polecam:

Geopolityczne wpływy Rosji w regionie Morza Bałtyckiego coraz bardziej się kurczą. Najnowszym epizodem w pogarszających się stosunkach regionu z Moskwą było nagłe przybycie setek migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki w listopadzie na ruchliwe przejście graniczne między Rosją a południowo-wschodnią Finlandią. Fiński rząd zareagował na kryzys, wypowiadając umowę o współpracy transgranicznej z Rosją i zamykając wszystkie przejścia graniczne

Komentarz Pawła Bajewa
Spór Rosji z Finlandią pogłębia bałtycką samotność

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja