Wpis z mikrobloga

  • 0
@G06DbT: proxmox,
5 wątków, 10gb windows z modemem lte jako zapasowe łącze do domu dla wybranych urządzeń jak padnie światłowód
3 wątki 6gb debian, podepnę mu upsa, postawie munina i może homeasistant
  • Odpowiedz
5 wątków, 10gb windows z modemem lte jako zapasowe łącze do domu dla wybranych urządzeń jak padnie światłowód


@mati1990: ile razy ci padł światłowód? I czy ten jeden dzień nie wytrzymasz bez?

3 wątki 6gb debian, podepnę mu upsa, postawie munina i może homeasistant


@mati1990: Co tym home assistantem będziesz obsługiwał? Lampki w kuchni? Czy może coś bardziej zaawansowanego?
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT:
1) po co mam wytrzymywać bez jak za 10zł/msc mogę wziąć kartę sim do abonamentu i za parę groszy sprzęt więc czemu nie? jak prąd padnie - co jest częstsze też światło pada a tak na lapek mało prądu bierze podepniesz pod upsa i pół dnia wytrzyma :D

2) rolety, monitoring gniazdek, głowice z kaloryfera, lapmki też
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: no i jak jest na zewnątrz to skąd wiesz kogo wina? czy isp czy moja, a tak z zewnątrz się dostanę np po service desku i sprawdzę co się u mnie w sieci dzieje
  • Odpowiedz
@mati1990: jak często pada u ciebie prąd? Bo u mnie jakoś raz na 5 lat, i to tylko przy zaplanowanych wyłączeniach.

I nie wiem, nie wytrzymasz te kilka h bez netu? Bo jak ci prąd padnie, to na cholere ci ten home assistant, jak niczym nie będziesz mógł zasterować.
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: ale kto powiedział że jak padnie net/prąd to muszę sterować homeassistantem cokolwiek? lapek jest na tyle dobry że ogarnie 2 systemy i mogę przykleić do windy - nie potrzebuje kolejnego złomu. mogę np dalej latać po necie np z tableta czy innego lapka.
  • Odpowiedz
@mati1990: w dalszym ciągu nie rozumiem, po co ci w domu redundancja łącza.

Czyżbyś był tak uzależniony od wykopu, i tak często pada ci net w domu, że nie dasz rady wytrzymać kilka h bez mirkowania?
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: możesz dokładnie to samo zrobić z modemem lte usb, spinasz z ethernetem podpinasz do przełącznika i który ma wpięty acesspointyi tada, każde urządzenie podpięte do wifi lecą po lte z lapka. modem ma limit do kilku urządzeń ale w taki sposób widzi tylko lapka :D
mati1990 - @G06DbT: możesz dokładnie to samo zrobić z modemem lte usb, spinasz z ethe...

źródło: mostek-1

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: ale dalej nie rozumiem po co mialbym sie zmuszać, jak to koszt praktycznie zerowy ( ͡º ͜ʖ͡º)
a że lubię w tym grzebać to nie widze nic przeciwko. i mogę dzięki temu z zewnątrz sprawdzić co się dzieje w sieci że światłowód padł jak jestem po za domem dłuższy czas to trochę słabo bo np się coś przywiesiło i mógłbyś to w kilka sekund zresetować.
  • Odpowiedz
  • 1
@G06DbT: bo można, bo niemasz dostępu do jellyfin, serwer www niema jak wyjść na zewnątrz, bo nextcloud nie zbiera plików gdy światłowód padł. Hostuje od siebie sporo rzeczy i przywieszony router gdy jesteś po za domem to słaba sprawa
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: w sumie to będzie zapas zapasu ( ͡º ͜ʖ͡º), pfsensa mam w ha gdy padnie główny serwer mam alternatywę trochę prądu więcej je ale mogę szybko przywrócić działanie sieci. Jesteś na #homelab to nie są dziwne rzeczy
  • Odpowiedz
@mati1990: jak często ci pada światłowód / prąd że musisz mieć drugie łączę?

Hostuje od siebie sporo rzeczy


@mati1990: i nie dasz rady bez nich wytrzymać kilka h?

jellyfin


@mati1990: bez dostępu do swoich zdjęć/filmow nie wytrzymasz 15 minut?

Próbuje zrozumieć jaki jest w tym cel.
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: bo to raz trwa 15min, raz koparka walnie na mieście światło i jesteś bez neta 2 dni albo awaria w elektrowni i jesteś cały dzień bez prądu. po prostu koszt tego jest żaden i głupio być 1-2 dni bez neta w roku bo przycebuliłeś wartość browara w barze :D
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT ale zdarza się często że router się przymuli. Przynajmniej 1-2 w miesiącu, i muszę ręcznie restartować. A tak home asistantem wyłączę mu gniazdko i włączę będąc po za domem. Taki ból własnoręcznego routera
  • Odpowiedz
w tym roku 2x prąd cały dzień ( ͡º ͜ʖ͡º) i 3-4 kilka razy światłowód


@mati1990: och, wielka tragedia.

Przynajmniej 1-2 w miesiącu


@mati1990: to mu ustaw autoreset raz na dzień, w czym problem?

A tak home asistantem wyłączę mu gniazdko i włączę będąc po za domem


@mati1990: w dalszym ciągu nie rozumiem, jakie to ważne dane masz, że musisz mieć do nich dostęp
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: po prostu potrzebuje i tyle, będąc 2 tygodnie po za domem i w drugi dzień się przywiesi? #!$%@?. pisałem usługi nie bardzo wiesz od czego one są widzę. reset raz dzień nie pomoże bo co zrobisz jak się przytnie 10min po resecie? xD potrafił sie przyciąć 2 razy dzień.
  • Odpowiedz