Wpis z mikrobloga

Cześć,
Czy ktoś się orientuje czy w Niemczech albo Austrii są wymagania dotyczące wentylacji w mieszkaniach? Kiedyś ktoś mi powiedział że tam nie ma takiego obowiązku (co wiem że jest głupie) ale nie potrafię zweryfikować tych informacji.

  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@theximon: normy din 1946-6 oraz din 18017-3 się kłaniają. Tak dla przypomnienia wspomnę, że din to niemieckie towarzystwo standaryzacyjne, których normy często są wzorcem dla norm stosowanych na całą Europę w formie norm EN ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@Iskaryota Dzięki. Nie wiem czy dobrze rozumiem bo leciał translate.google ale czy DIN 1946-6 nie mówi o tym że np. wentylacja jest potrzebna dopiero jeśli min 30% okien jest nowych? W sensie że nie było wcześniej wentylacji i przy renowacji niekoniecznie trzeba ją robić? Podejrzewam że w nowym budownictwie jest obligatoryjnie
  • Odpowiedz
@theximon: Kurde jednak coś w tym jest, że z tą wentylacją to mieli dość swobodne podejście dawniej. Kiedyś chyba po prostu stawiano na naturalne wietrzenie budynku na bazie naturalnych nieszczelności wynikających z niedoskonałości stolarki, szczelności murów itp. Norma DIN 1946 tak jak mówisz, dotyczy budynków modernizowanych. Jak w końcu uszczelnili okna to najwyraźniej okazało się, że teraz w ogóle nie ma wentylacji i trzeba coś z tym zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tu znalazłem ciekawy temat na reddicie
https://www.reddit.com/r/germany/comments/aiysbz/german_air_ventilation/

It is certainly true that Houses in Germany usually have no air ventilation system. They are not necessary as the houses are not that good insulated/ sealed. So you
  • Odpowiedz