Wpis z mikrobloga

#feminizm #patriarchat #polityka #niebieskiepaski #rozowepaski #rownouprawnienie moze mi ktos wytlumaczyc uczciwie przyklady patriarchatu w Polsce? wiem jak bylo kiedys itd. ale z tego co czytam to wage gap jest u nas jednym z najmniejszych w Europie (5-8% przy sredniej europejskiej 15%), kobiety maja nizszy wiek emerytalny mimo dluzszego zycia

wiem ze kobiety rodza i to moze skracac zycie, a powrot do pracy po macierzynskim jest trudny i byc moze z tego wynika tez wage gap ale nadal nie rozumiem gdzie jest ten slynny patriarchat w 2023 roku?

nie chce tu komentarzy frustratow zarowno ze skrajnej prawicy jak i lewicy - jestem ciekaw opinii wiekszosci ludzi - najlepiej popartych dowodami

dosyc czesto sprzeczam sie o to z kims bliskim i nigdy nie mozemy dojsc do jednego wniosku, a nie uwazam ze w takiej sprawie jest kwestia opinii tylko bardziej obiektywnej prawdy
  • 4
  • 0
kompletnie nie interesuje mnie kwestia innych krajow, mowie tylko o Polsce i szczerze mowiac uwazam ze jest albo po rowno albo na lekka korzysc kobiet, w Szwecji kazdy rodzic ma 480 dni urlopu "ma/ta-cierzynskiego", w PL mimo zmian nadal jest to dosyc nierowno rozlozone. tak - wiekszosc kobiet chcialoby zeby mezczyzna mogl wychowywac dziecko tak dlugo jak kobieta itd.

malo obchodzi mnie to ze wiekszosc myslacych kobiet chcialoby zrownania wieku emertyalnego albo