Wpis z mikrobloga

Dobry materiał kanału #povagowani punktujący kłamstwa dotyczące #sct #strefaczystegotransportu . Mowa o tym, że ich wprowadzenie nie ma nic wspólnego z #ekologia czy #czystepowietrze a jest podyktowane zwykłym lobbingiem. Jeżeli chcemy mieć czystsze powietrze w miastach (i na wsiach), to powinniśmy się skupić na eliminacji pieców-kopciuchów, bo to one są przyczyną złego składku powietrza w miastach.
mtosny - Dobry materiał kanału #povagowani punktujący kłamstwa dotyczące #sct #strefa...
  • 10
@mtosny: Przecież to nawet na zdrowy rozsądek biorąc jaki procent w zatruwaniu powietrza mają akurat stare samochody w porównaniu do syfu z kamienic i innych. No i warto obserwować zanieczyszczenia w ciepłe dni, gdzie jest ich zdecydowanie mniej mimo takiego samego ruchu ulicznego
  • 2
@z--x: Zobacz fragment tego video od 10:36. Mówi on zupełnie co innego. To w zależności o tego jak bardzo mroźna jest zima zależy jakość powietrza (zimniejsza zima => bardziej ogrzewamy domy => spalamy więcej węgla, oleju, śmieci :) => gorsze powietrze).

Poza tym chwilę dalej od 12:17 mowa o badaniach przeprowadzonych dla Niemiec, z których wynika, że jakoś powietrza w miastach nie jest skorelowana z normami silników samochodów, które się poruszają
  • 1
@z--x: I żeby nie było, że twierdzę, iż transport nie ma wpływu na jakość powietrza. Jak najbardziej ma, co można przeczytać np. tutaj https://bibliotekanauki.pl/articles/192853.pdf

Według badań przeprowadzonych na terenie Unii

Europejskiej [5] transport drogowy odpowiada za udział

w zanieczyszczonym powietrzu:

32% wszystkich tlenków azotu,

23% tlenku węgla,

12% pyłów PM2.5,

10% związków organicznych,

8% pyłów PM10.


Mi chodzi bardziej o to, że powietrze w miastach latem
@mtosny: No, Ale nie możesz porównywać lata do zimy tak bezpośrednio bo wystarczy że jest wiatr i już masz inne pomiary. To się trudno bada.

Ja mam gdzieś SCP generalnie, tylko mnie denerwuje, że youtuberzy są specjalistami od wszystkiego.
Wprowadzą wam SCP jako eksperyment i będzie po dwóch latach od razu widać czy to coś zmieniło czy nie. Nie ma lepszej metody na zadbanie sprawy. ;) Zawsze można wrócić do stanu poprzedniego jak się okaże że to głupota.