Wpis z mikrobloga

Kończy mi się leasing i będą dokonywał wykupu. Chce przesiać samochód na kogoś z rodziny żeby uniknąć później wystawiania faktury przy sprzedaży. Nie rozumiem do końca jednej rzeczy: czy po wykupie muszę zarejestrować samochód na siebie, zrobić darowiznę i druga osoba zarejestruje samochód na siebie czy może nie muszę rejestrować na siebie i od razu mogę zrobić darowiznę

#leasing #programista15k #jdg #pytanie
  • 13
Może w tak poważnej sprawie zapytaj księgowego albo doradcy prawnego/podatkowego a nie randomów z wykopu? ( ͡º ͜ʖ͡º)

A teraz na logikę, jak wykupujesz to przechodzi to na twoją własność, czyli tak samo jakbyś z kimś podpisał umowę kupna sprzedaży. Wtedy masz jakiś tam czas na rejestrację i ubezpieczenie (pewnie z miesiąc).

WYDAJE MI SIĘ, że mógłbyś zrobić darowiznę od razu i wtedy ta osoba sobie rejestruje
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: Generalnie to nie musisz rejestrować krajowego pojazdu na siebie w ogóle, nie ma żadnego przepisu który by tego nakazywał - chyba, że chodzi o samochód sprowadzony z zagranicy ale to inny case. Zgłaszasz tylko, nabycie (ty nabywasz od firmy leasingowej) i ewentualnie zbycie (darowizna dla rodziny), za darmo i przez internet i masz na to 30 dni.

https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

Ja motocykl miałem po wykupie zarejestrowany ze 3 miesiące na firmę
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: Łap

1.
Na zakończenie umowy, w zależności od firmy, otrzymamy proformę, w której pozycją będzie przedmiot leasingu (tj. najczęściej auto). Alternatywnie (EFL) otrzymamy druk z informacją i danymi do wpłaty depozytu gwarancyjnego. Po uiszczeniu opłaty za proformę/depozyt oraz po potwierdzeniu, że saldo rozrachunków z leasingodawcą jest na 0 tj. wszystkie FV zostały opłacone, otrzymamy FV „wykupu” czyli FV sprzedaży przedmiotu leasingu po ustalonej w umowie leasingu cenie. NA FV powinna
@plendor_44 napisałeś, że się nie znam wskazując na argument że auto należy przerejestrować. I dokładnie o napisaliśmy w punkcie 6, więc nie wiem skąd ten zarzut. Cały ten manual nosi tytuł "czynności po zakończeniu umowy leasingu".