Wpis z mikrobloga

Grudzień
Rozmyślania nad śmiertelnością


5 grudnia
Zalety otrzeźwiających myśli


Każdego dnia myśl o śmierci i wygnaniu, a także o wszystkich innych rzeczach, które wydają się straszne. Dzięki temu nigdy nie powstanie w tobie nikczemna myśl ani nadmierne pożądanie”.
— Epiktet, Enchiridion, 21

Wiatry polityki mogą się gwałtownie zmienić i pozbawić Cię podstawowych praw, które uważałeś za rzecz oczywistą. Lub niezależnie od tego, kim jesteś i jak bezpiecznie żyjesz, ktoś może Cię obrabować i zamordować dla kilku dolarów. W ponadczasowym Eposie o Gilgameszu znajduje się fragment:

„Człek jest łamliwy jak trzcina w sitowiu!

Przystojny chłopak, piękna dziewczyna —

Zbyt szybko w kwiecie ich wieku Śmierć ich

zabiera!”


Śmierć nie jest jedyną nieoczekiwaną przeszkodą, z jaką możemy się zetknąć. Nasze plany mogą zostać pokrzyżowane przez miliony różnych spraw. Dziś wygodniej może być to ignorować, ale jakie będą tego koszty?

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 20
  • Odpowiedz
  • 0
Chcesz być dopisany do listy wołanych? Zaplusuj ten wpis.

Zapraszamy na stoicki kanał https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • Odpowiedz
@ZalgoZalgo: Kilka miesięcy temu moja dziewczyna zmarła w wypadku samochodowym. Od tamtej pory codziennie myślę o śmierci w kontekście tego, jak krótkie może być nasze życie. Zacząłem inaczej żyć, pewniej podejmuje decyzje i robię to czego naprawde pragne, a nie to, co ktoś chciałby bym zrobił. Niektórzy bliscy to zrozumieli, niektórzy się obrazili, ale to moje życie i to ja będę decydował, jak chce je spędzić.
  • Odpowiedz