Wpis z mikrobloga

Pytanie w zakresie #elektryka. Niedługo odbieram #mieszkaniedeweloperskie i zastanawiam się (głownie różowa xd) nad układem sprzętu w kuchni. Wymyśliła sobie w dużym skrócie piekarnik i mikrofalę w słupku a obok lodówka (wiem kwestii ciepła itp). Problemem jest to, że w tym miejscu oryginalnie jest tylko 1 gniazdko. W elektryce jestem totalnie zielony i oczywiście kwestia będzie jeszcze weryfikowana przez fachowca ale czy to da się zrobić na tym jednym "gniazdku"? Nie będzie wywalało korków? Mieszkanie nowe więc instalacja powinna być przystosowana do współczesnych obciążeń ale zastanawiam się czy to przypadkiem nie wymagałoby jakiegoś nowego bezpiecznika w skrzynce.

W elektryce jestem totalnie zielony więc proszę się nie śmiać xd
#remontujzwykopem
  • 12
  • Odpowiedz
@lgc89: zobacz jaki masz bezpieczniki na danym obwodzie. Jeśli 10A to podłączysz sprzęt o łącznej mocy 2300W, A jeśli jest 16a to podłączysz sprzęt o łącznej mocy 3 600 W.
Do każdego bezpiecznika jest przewidziana odpowiednia grubość przewodu, także nie polecam wymieniać bezpiecznika na większy.
  • Odpowiedz
@lgc89: generalnie polecam przejrzeć całą instalację z zaufanym elektrykiem, bo deweloperzy potrafią wymyślić różne ciekawe sztuczki żeby zaoszczędzić kilka metrów przewodu i bezpiecznik.
Ogólnie warto, żeby lodówka miała osobny obwód, piekarnik osobny, zmywarka osobny, gniazdka nad blatem osobny. Pierwsza sprawa to kwestia obciążenia przy jednoczesnym używaniu sprzętów, a po drugie lepiej żeby np. lodówce nie odłączyło zasilania w przypadku wybicia bezpiecznika przez uszkodzony czajnik, albo toster.
  • Odpowiedz
czyli w takim wypadku najlepiej jak fachowiec zrobi nowe gniazdko, kabel i bezpiecznik w skrzynce?


@lgc89: tak, lodówka na osobnym najlepiej. Mikrofala + piekarnik mogą być na jednym.
  • Odpowiedz
Nie będzie wywalało korków?


@lgc89: będzie. Co prawda od "korków" oczy mnie szczypią, ale nie wdając się w terminologię, taki układ będzie powodował, że przy jednoczesnej pracy piekarnika, lodówki i mikrofalki mogą być niespodzianki. Jeśli to mieszkanie nowe, w stanie do wykończenia, to nie byłoby głupio tam pociągnąć osobny obwód od tablicy, choćby w posadzce. Chyba, że na innej ścianie kuchni macie przewidzianą szerszą instalację (choćby 3F do płyty), to może
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Jarek_P @Wykopowy_Ekspert generalnie to mam przewidziane sporo gniazdek. Trójfazowy, okap, zmywarka, lodówka + jakieś dodatkowe "wolne" tylko problem ze to wszystko jest głównie po przeciwnej stronie. Ile taka przeróbka może kosztować? Wiadomo że lokalizacja ma znaczenie ale tak +/-? Ja akurat mieszkam w Warszawie więc raczej to ta wyższa xd
  • Odpowiedz
@lgc89 raczej nie włączał bym dwóch urządzeń na raz czyli mikrofala i piekarnik, moja żona mało chaty nie spaliła bo super fachowcy od kuchni wsadzili jakiś najtańszy przedłużacz który w zasadzie się zwęglił. Lodówka najlepiej oddzielne gniazdo.
  • Odpowiedz
@lgc89: niech fachowiec to przeniesie i zrobi oddzielne gniazdka, sprawdź też ile masz obwodów, raczej deweloper powinien to dobrze ogarnąć ale kto wie. Po takich przeróbkach dla świętego spokoju weź od gościa który to robił papier że instalacja po przeróbkach jest sprawdzona, ewentualnie jeśli chcesz go sprawdzić to innego i papier. Muszą mieć właściwe uprawnienia do kontroli lub instalacji jak instaluje. W 99,99% zbędna rzecz ale w razie czego ubezpieczyciel wymaga
  • Odpowiedz