Wpis z mikrobloga

@Stwood:
1. Jeśli zostało ci niewiele lat do emerytury, to wybierz IKE Obligacje.
2. Jeśli trochę więcej, to poczytaj czym są ETFy i załóż normalne IKE/IKZE na rachunku maklerskim.

A PPK warto mieć niezależnie od IKE/IKZE (po prostu się nie wypisuj).
  • Odpowiedz
  • 0
@zjadlbymbanana: Nie napisałem tego w poście, ale jestem raczej laikiem finansowym. Obligacje w miarę rozumiem, mam sporo EDO od ponad roku, ETF nie za bardzo, musiałbym się mocniej zainteresować. No ale dobra, powiedzmy, że nie wypiszę się z PPK. Trzymać na tym PPK kasę czy na przykład transferować je na IKE? Jak to wygląda pod względem wypłat i ich opłacalności?
  • Odpowiedz
@Stwood: Jeżeli masz możliwość to korzystaj z PPK. Jak masz dodatkową kasę to IKE, najlepiej nie obligacyjne a akcyjne. Jeżeli zarabiasz tak że jesteś w 2 progu podatkowy/JDG to także IKZE.
  • Odpowiedz
Nie napisałem tego w poście, ale jestem raczej laikiem finansowym. Obligacje w miarę rozumiem, mam sporo EDO od ponad roku, ETF nie za bardzo, musiałbym się mocniej zainteresować


@Stwood: Zrobisz jak uważasz. Obligacje też są spoko, ale moim zdaniem warto poświęcić tę parę chwil na poczytanie lub posłuchanie kilku podcastów o ETFach, bo w praktyce są z tego dużo większe zyski. Różnica jest tym większa im więcej lat do emerytury ci
  • Odpowiedz
@Stwood: sposób w jaki zadałeś pytanie daje mi do zrozumienia, że mówimy o trzymaniu środków aż do emerytury - w takim razie ja bym nie przerzucał z PPK na IKE bo będziesz sporo tracił z dopłat pracodawcy, gdzie te środki będą wpadać na subkonto w ZUSie. Raczej bym się zastanowił czy nie jesteś w stanie dodatkowo oszczędzić trochę swojej pensji, żeby wrzucać sobie osobno na IKE/IKZE.

Ja mam PPK, na IKZE
  • Odpowiedz