Wpis z mikrobloga

#apple #macbook

Planuję zakupić Macbooka Pro 14'' Maxa 128 GB/8 TB (fulla). Aktualnie pracuję na Macbooku M1 Air z 2020 16 GB/1 TB, który się w ogóle nie grzeje i jest bezgłośny (chłodzenie pasywne). Jakie macie doświadczenia z komputerami Pro:

- przy "normalnym" obciążeniu (netflixy, strony www, youtube itp.)
- przy obciążeniu renderingiem/kompilowanie/buildingiem kodu

1. Czy komputer staje się odczuwalnie ciepły?
2. Czy często odpala wam się chłodzenie aktywne?
3. Czy chłodzenie jest słyszalne, a jeśli tak to znacznie?

Dzięki za ew. podzielenie się doświadczniem (zdaję sobie sprawę, że pytania nie są zbyt precyzyjne, więc i odpowiedzi być nie muszą).
  • 13
1. Czy komputer staje się odczuwalnie ciepły?

2. Czy często odpala wam się chłodzenie aktywne?

3. Czy chłodzenie jest słyszalne, a jeśli tak to znacznie?


@LoginZajetyPrzezKomornika: Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w recenzjach i testach, choćby na Notebookcheck.
@LoginZajetyPrzezKomornika: ogromna różnica w wydajności między 14 a 16 cali ze względu na thermal throttling.

EDIT:
A bezpośrednio odpowiadając na Twoje pytania:
1) Tak, staje się odczuwalnie ciepły pod dużym (ciągłym) obciążeniem.
2) Zawsze i praktycznie po chwili - podczas dużego obciążenia.
3) Przy 14" masz suszarkę znaną z Inteli, przy 16" na tym samym obciążeniu masz ~3-krotnie mniejsze obroty wiatraków i szum jest ledwie słyszalny. Po ukończeniu obciążającego działania bardzo
alWdIjJpz18nHw - @LoginZajetyPrzezKomornika: ogromna różnica w wydajności między 14 a...
@LoginZajetyPrzezKomornika: Przy normalnym oglądaniu internetu, pisaniu jest chłodny i bezgłośny. Jak go przyciśniesz obliczeniami (AI, gry) to ma pewną inercję, najpierw się nagrzeje, potem odpala odrzutowiec, ale u mnie w M1 pro jest znośnie, dźwięk jest przyjemny. Czyli kompilacja np. 15 sekund lekko go nagrzeje ale pozostanie w pasywnym chłodzeniu.
Jak go męczysz długi czas, to obudowa pod monitorem jest gorąca ale da się trzymać palec (na oko 60 stopni).
@alWdIjJpz18nHw: Dzięki za "edit". Tego rozkręcania wiatraków się najbardziej obawiałem, ta cisza w MB Air jest błogosławieństwem i w sumie większość roboty mogę zrobić na nim, Natomiast chciałbym więcej Ramu i dysku, zachęcił mnie też pro motion, no i obsługa kilku monitorów. Pieniądze nie grają żadnej roli, więc chciałem sobie wziąć fulla. 16'' odpada, bo jest całkowicie niemobilna. Może pomyślę nad Air m2 (ale wtedy brak promotion i obsługi więcej niż
@alWdIjJpz18nHw: Mam już doświadczenie z 16'' przez ok. ~2 tygodnie. Był zdecydowanie za ciężki, za duży i nieporęczny. No i te pasy startowe po bokach ;-). Ale podsunąłeś mi pomysł, żeby wypożyczyć kompa i potestować, ale właśnie wziąłbym 14'' i zobaczył jak mocno wieje i buczy, może nie będzie to takie irytujące.

Masz jakieś doświadczenie w wypożyczaniu i jakieś namiary na takie, sprawdzone miejsca, gdzie można pożyczyć lapka na miesiąc-dwa?

W